Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Rusya ve Hindistan Arasında SU-57 Krizi Çıktı

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 167
1.5.2018
 1
Rusya ve Hindistan Arasında SU-57 Krizi Çıktı

Rusya-Hisdistan işbirliği ile üretilmesi gündemde olan rus SUKHOI Su-57 jetlerini Hindistan'ın pahalı ve yetersiz işbirliği bahanesini öne sürmesi sebebi ile anlaşmayı çıkmaza sürüklendi. Rus şirketi uçağın gelişimin için gereken teknolojinin halen üretim aşamasında olduğunu açıklarken Hindistan ise tesislerin Hindistan topraklarına taşınması gerektiğini ama rus şirketin bunu yapmaya yanaşmadığını öne sürdü. 

5 milyar dolara uçağı çok daha kısa zamanda yapabilirdik şeklinde hindistandan gelen eleştiriye 
Rus şirketi 5 milyar doları gözden çıkarıyorsunuz ama jeti 5.nci nesil sınıfına taşıyacak yeni nesil teknoloji için 5 dolar ödemek istemiyorsunuz diye cevapladı. Gelinen noktada Hindistan SU-57 lerin hindistan versiyonu FGFA modelinin ortak üretimi için anlaşılmıştı fakat söz konusu üretimlerin DELHI tesislerinde yapılması gerekiyordu toplamda 6 milyar dolarlık paket için hindistan 300 milyon dolar yatırmış ancak sözleşmedeki bir madde eksikliği sebebi ile rusya henüz bir taşınma işlemi gerçekleştirmemişti.

Hindistan uçağın 5.nci jenerasyon tanımlamasına uymadığını daha düşük bir teknolojiye sahip olduğu söylerken rusya bunun doğru olmadığını henüz araştırma geliştirmenin devam ettiğini ve uçağın uçar sistemlerinin prototip halinde uçtuğunu 5.nci jenerasyon sistemlerin ise en fazla 2020 yılında uçağa monte edilebileceğini açıkladı ve şu an SU-57 prototipleirnden birinin yeni nesil mootorla uçtuğunu dile getirdi (SU-57 prototiplerinin kendine has motoru bulunmuyor başka bir modelin motorunu kullanıyor) Hindistan ise yeni bir kalp ne işe yarar diye sordu. Ruslar ise yeni motorun 5.nci jenerasyon tanımı kapsamında üretim aşamasında olduğunu açıkladı.

SU-57 ler prototip aşamasından seri üretime geçmek için pazarda yer arıyor Türkiye eğer 5.nci jenerasyon bir uçağın gelişimine sıcak bakıyorsa Rusya-Hindistan arasındaki krizi değerlendirmeli ve SU-57 lerin gelişimine destek vermeli bu Türkiye'nin elini diplomasi masasında oldukça güçlendirecektir özellikle avrupalı diplomatların karşısında.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

14.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef