Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

AKKUYU Santral ihalesini kazanan ROSATOM'un ürettiği Yüzer Nükleer Enerji santrali Yolculuğuna Başladı

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 148
4.5.2018
 1
AKKUYU Santral ihalesini kazanan ROSATOM'un ürettiği Yüzer Nükleer Enerji santrali Yolculuğuna Başladı

AKKUYU Santralini inşa edecek olan ROSATOM'un ürettiği Yüzer Nükleer Enerji santrali olan Rus The Academik Lomonosov,St.Petersburg'dan Murmansk'a taşınıyor. Yolculuğunda yakıt ikmali yapmak üzere mola verecek olan gemi daha sonra nihai limanına doğru yola koyulacak.

Türkiye Akkuyu Nükleer santralininde ihalesini alan ROSATOM şirketi tarafından 2009 yılında yapımına başlanan yüzer nükleer santralin maliyeti 232 milyon dolar olarak belirlendi. Greenpeace ve bir kaç baltık ülkesi santralin yeni bir çernobil olabileceği konusunda endişeli olduklarını açıklayarak karşı çıkıyorlar ancak yüzer nükleer üniteler yeni bir şey değil.

60 lı yıllardan buyana amerikan donanması tarafından zaten kullanılıyorlar. Çin denemeler yapıyor ve amerikan uçak gemileri bir çok ülkenin denizaltıları zaten nükleer reaktörler ile çalışıyorlar ancak The Academik Lomonosov gibi mobil santrallerin amacı kullanım için elektrik üretmek. The Academik Lomonosov 70mw lik bir üretime sahip. 

ROSATOM The Academik Lomonosov'a karşı çıkanlara hitaben bir açıklama yaparak yüzer santralin güvenlik sisteminin yeni nesil olacağını duyurdu.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

08.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef