Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

F-16 Uçaklarını F-35' ler ile Değiştirmek Hata Olur

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 124
3.6.2018
 1
F-16 Uçaklarını F-35' ler ile Değiştirmek Hata Olur

Hava muharebeleri ve bombardıman görevleri için iki ayrı uçak kullanmak öncelikli olsada bazen tek uçağın hem muharebe hem borbardıman görevi ifa etmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlarda F-16 gibi uçaklar son derece kritik görevler için akla gelen ilk modeldir. Hem avcı hem bombardıman görevleri için tek motorlu uçaklara da ayrıca ihtiyaç duyabilirsiniz genellikle satın alan ülkeler üreten ülkeler gibi yedek parça ,bakım,onarım, geliştirme gibi özgürlüklere sahip değillerdir.


F-16 uçakları Türkiye,Yunanistan,Mısır, Kore ,Japonya hatta Çin için son derece yerinde bir seçimdir. Türkiye tek model ile hava muharebe görevleri ifa eden nadir ülkelerden biridir envanterinde Phantom F104  ler var ama bunları zaten F-16 lar ile değiştirmek arzusundayken bu yapılamadı Phantomlar artık geri hizmette görevlerine devam ediyorlar ama öncel filoların tamamı F-16 lardan oluşuyor şimdiye kadar çoktan F-18 veya F/A-18 lere geçilmiş olması gerekirdi. Ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu hava savunma konsepti çift motorlu uçaklar için uygun değil çünkü iki motor demek iki kat masraf demektir ve Türkiye'nin envanterinde Phantom- F104 ler zaten vardı bu uçaklardan öncede bir çok çift motorlu model kullandı ama fiyat performans kullanım masrafları açısından tek motorlu uçaklar Türkiye açısından çok daha yerinde bir seçim oldu.

F-16
sample pictures
Fakat gelinen son durumda Türkiye F-35 leri envanterine katmak istiyor bunu yapabilir ancak F-35 ler biraz hantal ve öncel filolarda kullanımı şimdilik sakıncalı olacaktır çünkü uçağın uçuş testlerine bakacak olursak bunlar operasyonel uçaklar ama avcı olarak kullanılmaları şimdilik uygun değil. Uçağı satın alarak gelişimini finanse etmek yerine kendi hava kuvvetlerimizi geliştirmek istiyorsak en uygun seçim F/A-18, Yeni Model F-16, Mig , F-35 gibi uçakları envanterimize orantılı şekilde katmak durumundayız. Fakat uçuş - bakım masrafları bakımından Türkiye hava kuvvetleri tek model üzerinden hava muharebe görevleri yerine getirmek durumundaysa ki halde öyledir yine F-16 lar ile devam etmeli Block 50 den daha yeni versiyonlarla filolarını değiştirmeli.

F/A -18
sample pictures
Kısaca F-16 lar ile yola devam ederken alternatif olarak MIG leri devreye alabilir.yada F/A 18 ler ile takviye edebilir. F-35 le riçin biraz daha beklemeliyiz çünkü çevremizde aktif olarak hava muharebesi yaşama ihtimalimiz çok ama bombardıman görevleri bakımından nerdeyse yok denecek kadar az ihtimal var. Daha zengin bir ülke olduğumuzda harcayacak yer bulamadığımızda paralarımızı F-35 gibi hala test aşamasında olan uçaklara yatırabiliriz.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

08.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef