Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Bir Zamanlar Türkiye / SANAT

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 133
10.7.2018
 1
Bir Zamanlar Türkiye / SANAT

1980 öncesi sanatçılarımız dünya'ya açılmış ülkemiz adına sempati topluyorlardı. Bunu önlemek isteyen odaklar harekete geçtiler. Türkiye avrupa ve dünyada konserler,turneler ve çeşitli sanatsal aktiviteler ile sanat çıkarması yapıyor aydınlığa doğru yürüyordu. Her geçen gün sanatçıları tanınıyor taraftar topluyor seviliyordu. Özellikle kapalı mekanlarda verilen konserlere ve sanat aktivitelerine avrupadan üst düzey katılımcılar oluyordu. Bu sanat oalylarını önemli bir kulis ve lobicilik faaliyeti olarak değerlendiren rahatsızlık duyan haksız çevrelerde vardı.

Özellikle ses sanatçılarımız bir çok ülkede konserler veriyordu avrupada önemli sanatçılarla birlikte aktiviteler yapıyorlar ülkemizi sevdirip tanıtımına ve yurt dışında gönüllülerinin olmasını sağlıyorlardı elbette bunu sadece sanat açısından ve ülkemizin birer yararlı yurttaşları olarak yapıyorlardı. Yani ellerinden geldiğince yetenekli ve imkanı olan insanlarımız mesleklerini daha iyi icra ederek dünyadaki yerimizi sağlamlaştırmaya çalışıyorlardı.

Bunu yanlış değerlendiren çevreler sadece yurt dışında yoktu içimizde de vardı. Sanatımıza ve sanatçılarımıza  içerde ve dışarda düşmanlık edenlerin hepsinin tek istediği bir şey vardı Türkiye çağın gerisinde kalmalı,orta çağa sürüklenmeli ve orta çağ papazlarının elinde mahvolan bir zamanların avrupası gibi karanlığa gömülmeliydi aksi takdirde Türkiye sadece fabrikaları, bilim adamları, iş adamları ile değil sanat camiası ilede dünyada kendine sağlam bir zemn ayarlayarak oraya kurulacaktı.

Bir tek sanatçının çaldığı kalpleri binlerce politikacı veya iş adamıyla çalamazsınız, bir sanatçının fethettiği gönülleri hiç bir şeyle fethedemezsiniz ve bir sanatçının ektiği barış sevgi saygı tohumlarını asla kurutamazsınız işte bu sebeple sanatçılarımıza karşı büyük haksızlıklara girişildi. Onlara gösterilen saygıyı yok etmek adına bir çok faaliyetler yürütüldü özellikle zamanın gazatelerinde yürütülen karalama faaliyetleri en sonunda medyadaki bazı şahsiyetler ile iyi geçinmeyen sanatçılar unutulmaya yüz tuttular.

içimizdeki sanat ve ülkemizin düşmanları, dışardaki düşmanlarımızın bir şey yapmasına gerek bırakmadılar. Darbelere kadar uzanan büyük karalama ve öteleme faaliyetlerine halkın içindeki fanatiklerinde katılmasıyla artık sanatçılar bölüşülmeye senin sanatçın benim sanatçım denmeye başlamıştı. Sanatçılar kendi muhitlerine çekilirken sanata yakışmayan bazı iahsiyetler öne çıktılar halkın önüne bunlarla mutlu olun diyerek bazı şaklabanlar sanatçı olarak koyuldular.
sinemalarda sanat filmleri yerine yerli ajitasyon filmleri yada sex filmleri gösterilmeye başlandı.

Halkımız malesef büyük bir oyunun kurbanı olurken onları uyaracak olan basın bunu yapmadı. En sonunda her şey ülkede tamamen karmakarışık hale geldiğinde 1980 darbesi gerçekleşti ve diğer her şey mahvolurken esas yıkım sanat camiasına yönelik yapıldı bir çok sanatçımız yurt dışına sürüldü bazıları tutuklandı bazıları santçılıktan men edildiler bazıları giyimine bakılarak ülkemizde işi yok denilerek yurdu terk etmesi söylendi. Sanat dünyasının bir ülkeye yaptığı hizmeti hiç bir şey yapamaz. Sanatı olmayan toplumlar arkalarında iz bırakmadan yok olurlar ve gelecekte kimse onları hatırlamaz.

bu açıdn baktığımızda eski mısırlıların çölde neden luxor gibi bir şehri inşa ettiğini anlayabiliriz. Bu gün eski mısır medeniyetini dünayda her kes konuşuyorsa bunun tek sebebi çölün ortasında yok olup gitmemek unutulmamak ve geleceğe bir şeyler aktarmak adına yaptıkları sanat eserleri sayesindedir. Hiyeroglifler, piramitler, heykeller ,duvar süslemeleri ve Luxor...

"Gelecekte Sizden Geriye Hatırlatanak Bir Şey Kalmadığında Hiç Var Olmamışsınız Demektir. Bıraktığınız Hatıraların Ömrü Sizin Gerçek Ömrünüzdür."


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

13.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef