Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

İSTANBUL'da Yağmur Neden Krize Sebep Oluyor?

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 154
26.7.2018
 1
İSTANBUL'da Yağmur Neden Krize Sebep Oluyor?

İstanbul'un tarihinden buyana altyapı malesef tamamlanamadı ve gereği gibi planlanamadı. Yetersiz altyapıya ilaveten betonlaşan zemin dolayısı ile toprağın emmesi gereken ama ememeyen suyuda taşımayıda yüklenmesi neticesinde her yağmurda altyapı sistemi krize neden oluyor.
Alt yapı sadece binaların atık sularını taşımak üzere planlanıyor yağmur sularının zaten kanalizasyona akıtılması yasak yani siz çatınızdan akan suyu kanalizasyona bağlayamazsınız bu belediye tarafından yasaktır.

İstanbul hızla betonlaşan zemine sahip bir şehir dolayısı ile yağmur suyu toprağa değil belirsiz yönlere doğru artarak akış halinde toprak etonla kaplandığı için suyu ememiyor küçük derelere dönüşen sular alçak bulduğu her yere doğru akmaya başlıyor çatılardan binaların bodrum katlarına yada sokak aralarından caddelere akıyor kanalizasyon zaten dakikalar içinde taştığı için alt geçitler dahil her düşük zeminde sel gibi baskınlara sebep oluyor.

Kanalizasyon hatlarının seviyesi yetersiz yani binaların atık sularını toplayarak taşımak üzere planlanan kanalizasyon hatları belirli bir eğime göre yer altına gömülen borulardan veya boru görevi gören tünellerden oluşuyor. Eğer yeteri kadar gömülmez ise bu durumda alçak zeminlerin üstünde kalıyor mesela alt geçit seviyesinin veya dalçık denilen düşük yolların daha altında değilde üstünden geçen bir kanalizasyon hattına bu zeminlerin tahliye sularını bağlayamıyorsunuz çünkü kanalizasyon bu yapılardan daha yukardan geçmekte.

Ne yapılması gerekiyor? bütün şehrin kanalizasyon hatlarında sorun var bunların hem kapasiteleri yükseltilmesi hemde daha derine gömülmeleri gerekiyor.İşin başında Belediye kanalizasyon şebekesinin yetersizliği ve yanlış planlaması var. Bu yapılmadan alt geçitleri dalçık denilen düşük zemin yolları planlayan mühendislere inşa eden müteahhitlere suç bulamazsınız.
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

10.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef