Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

YIKILAN İSTİNAT DUVARLARI ve BİNALARIN ARKASINDAKI GERÇEK

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 188
14.5.2019
 1
YIKILAN İSTİNAT DUVARLARI ve BİNALARIN ARKASINDAKI GERÇEK

İSTANBUL'daki; istinat duvarları çökmüyor dayanamadıkları için yıkılıyorlar. Birileri medyayı yanlış yönlendiriyor. İstinat duvarları kazayla veya yağmur sebebi ile yıkılmış algısı yaratılıyor ve medya marifeti ile doğal bir afet süsü verilerek ajitasyon yapılıyor zarar sorumlulara değil belediyeye ödetiliyor.

Duvarların yapımı kayacağı zaten belli olan akan toprak tepesinin yağmurlarda emdiği su neticesi ile sıvılaşarak akan toprak haline dönüşeceği zaten biliniyor uygun şekilde istinat duvarı yerin istinattan çok iki binayı araziyi veya sınırı belirlemek için istinat duvarı görünümünde bahçe duvarı yapılıyor gerçek bir istinat duvarı yüksek maliyetlidir. Toprak teplerine yapılan binaların zeminindeki toprak yağmur suyunu emdikten sonra meğilli olan tarafa akmaya başlıyor ve bina dahil her şeyi yılabilecek güce erişiyor.

Aynı zemine yapılan binalarında akan toprak yüzünden kayıp yıkıldığı durumlarda ise bina temellerinin akan toprak olayına uygun inşa edilmediği bilinmelidir. Bazı yerler ise bir iki katkı yapılara uygun çok katlı yapılar uygun olmadığı için sıvılaşmış akan toprak olayı meydana gelince üstündeki yüksek ve ağır binanında etkisi ile kayarak yıkılma olayı çekleşmektedir.

Uygun betonarme yönetmeliği yapı denetim betonarme mühendisliği ile inşa edilmesi gereken istinat duvarlarındaki durum ilgililerce bilinmektedir işin iç yüzü ortaya çıkmaması için medyayı yanlış bilgilendiriyorlar ve belediyeye zararı karşılatarak insanların ağızlarını kapatıyorlar.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

15.11.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef