Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

DÜZCE KIRK KIZLAR MEZARLIĞI'nda SON DURUM

Yazar by indiana jones / Takipçiler 825
2.7.2019
 1
DÜZCE KIRK KIZLAR MEZARLIĞI'nda SON DURUM

Körpeşler ve Karahacımusa köylerini birbirinden ayıran yolun kenarındaki Kırk Kızlar mezarlığı tarihi bir öneme sahip olmasına rağmen yok olup gitmek üzere. Aralarında Lahit mezarlarında bulunduğu tarihi kalıntılara rastlanmış olan mezarlığın defineciler tarafından talan edildiği söyleniyor. Halk, mezarlığın içinde kaybolduğu ağaçlığın bilinçli olarak temizlenmediğini ormana dönmesi ve içerideki talanı gizlenmesinin sağlanmaya çalışıldığını düşünüyor. Mezarlık bir gün gelip tamamen silinip gidecek ve belkide başka amaçlar için kullanıma açılacak. Oysa burasının tarihi bir önemi var Müze'nin araziye el koyması kazı alanı ilan etmesi inceleme başlatması gerekmektedir.

yakın bir dönemde tarihi katliam manasına gelecek bir kararla burası Memursen Karahacımusa mahalle mezarlığı yapılmak istendi. Ağaçların bir bölümünü kestiler köklerini sökerlerken Antik bir sütuna rastlandı. vatandaşların şikayeti üzerine Müze müdürlüğü olay yerine gelerek sütunu inceledi ve alıp müzeye götürdü.(bunun takipçisi olacağız) Ardından mezarlık SİT alanı ilan edildi. Toprağa müdahale edilemeyeceği fakat ağaçların temizlenebileceği söylendi. Fakat olayın duyulmasının ardından kaçak kazıların yapıldığı söyleniyor. Çevresi orman gibi ağaçlarla kaplı olduğu için içerisinde yapılan gizli faaliyetler dışarıdan görülemediği için vatandaş fark edemiyor çevre halkı rahatsız ve ağaçların temizlenmesini mezarlığın içerisinin görülebilmesini mezar soyguncularını görüp şikayet edebileceklerini söylediler.

Şu anda mahalle halkı mezarlığın temizlenmesini gözle görülür hale getirilmesini istiyorlar.


MEZARLIK HAKKINDA : Mezarlığa adını veren Kırk Kızların hikayesi aslında bilinmemektedir. Rivayetlere göre antik dönemde (Bitinya veya Roma dönemi) Kralın kırk tane kızı vardır kral ve kızları zehirlenerek öldürülür ve hepsi bu mezarlığa gömülmüştür. Antik döneme ait mezar kalıntılarına halen rastlandığı söylenmektedir. 

sample pictures
sample pictures
sample pictures
sample pictures


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

20.09.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef