Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

DİKKAT, (bazı) YANGIN SÖNDÜRME TESİSATLARI HİLELİ OLABİLİR

Yazar by Ghost RIDER / Takipçiler 231
24.9.2019
 1
DİKKAT, (istanbul'da bazı) YANGIN SÖNDÜRME TESİSATLARI HİLELİ OLABİLİR

Yangın söndürme tesisatı genellikle iki türlü yapılır. En azından bizim çevremizde. Evimizde, Dükkanımızda,Garajımızda,Gittiğimiz Restoranda, AVM veya diğer sosyal mekanlarda genellikle iki türlü yangın söndürme tesisatı görürüz biri hortum tipi yangın dolaplı olanı diğeri ise sprink yani tavandan veya duvardan suyu fışkırtan bir alarma bağlı olan fıskiyeli tip.

Gelelim bu iki yangın söndürme tesisatındaki bir hileye ve bir tane de geçiştirmeye veya işini savsaklama diyelim.. Geçiştirme veya işini savsaklama durumu;  yangın tesisatı gayet olması gereken gibi yapılmış ama pompalar devreye alınmamış tesisata hiç su verilmemiş susuz durumda bekliyor. Bir gün yangın çıkmış olsa tesisat çalışmayacak.. Buna geçiştirme gereken önemi vermeme diyebiliriz ama bir can gitse o zaman cinayet dememiz gerekmez mi? ikinci atlanan konuda şu; yangın tesisatları ilk yapıldığı gibi senelerce bakımsız duruyor çalışıp çalışmadıkları devre dışı kalıp kalmadıkları denetlenmiyor veya yeterince denetlenmiyor.

Sahte veya Hileli tesisat nasıl yapılıyor?
genellikle sprink dediğimiz fıskiyeli sistemde sprinkler yani fıskiyeler alçı tavana sokuluyor bırakılıyor arkasında tesisat yok alttan bakınca sadece fıskiye var ama tesisat yok.. tavan arasında olması gereken tesisat yapılmamış.. Bu hileye ucuzluk veya zaman kısıtlı ise başvuruyorlar. 

Bazı yangın tesisatları; Ruhsat alana kadar göstermelik olarak yapılıyor. Fıskiyeler ,yangın dolapları ve hortum koyuluyor arkasındaki duvarın içinde olması gereken tesisat yapılmıyor denetlemeden geçecek kadarını göz boyamak için koyuyorlar.

Net ifade edecek olursak, fıskiyesi var tesisatı yok, yangın dolabı var dolabın içinde hortumu var ama borusu duvarın içine sokulup bırakılmış ucunda tesisat yok şeklinde duyumlarımız var.

Diyeceksiniz ki görevliler denetlemiyorlar mı? Elbette denetliyorlar ama bir şekilde bu durumlara da rastlanıyor. Bu iki olaya aslında işi teslim etmek için başvuruyorlar şeklen yerinde olan tesisatı iş verene teslim edip ücreti alıp gidiyorlar sonrasında denetlemede fark edilirse gideriliyor fark edilmezse durum yukarıda anlattığım haliyle devam ediyor. Burada denetlemeyi yapan görevlilerden hiç şüphem yok görevlerini yaptıklarından eminim benim sözüm onlara değil; tesisatı yapan veya yaptıran gözden nasıl kaçıracağını bilen bazı kişilerin bu yola başvurdukları konusunda duyumlarım var. Bu duyumlar farklı kaynaklardan olduğu için yaşandığına şahsen şüphem yok. ilgililerin dikkatine..yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

14.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef