Hesap Bilgilerinizi Girin



işlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girin



işlem Yapılıyor ....
Gönder

POSTMODERN İŞGAL Nedir?

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 166
12.1.2018
 1
POSTMODERN İŞGAL NEDİR?



işgal: başkasının elinde bulunan bir toprağı, bir yeri ele geçirme olarak açıklanır.daha geniş bir ifade ile bir kişinin,ülkenin,toplumun, sahip olduğu her şeyi zoraki elegeçirmektir.Elinden almak,kendi menfaatine kullanmak asıl sahibini yoksun bırakmak demektir.



ikinci dünya savaşındaki işgaller,birinci dünya savaşındaki işgallere göre biraz daha modern işgallerdi.işgalcilerin daha net idealleri ve planları vardı.birinci dünya savaşından dersler çıkararak ilerliyorlardı.Günümüzde ise daha modern işgaller var.




POSTMODERN İŞGAL Nedir?

Postmodern işgal en basit tabiri ile ikinci dünya savaşındaki işgallerden daha akılcı daha iyi planlanmış daha az kaynak kullanmaya odaklanılmış işgallerdir. Bir postmodern işgali başarılı olarak nitelendirmek için işgal kuvvetlerinin hiç yada minimum askeri argüman kullanarak tamamen diplomasi marifeti ile bir ülkenin idaresini tümden ele geçirmiş olması ve askeri işgaldeki gibi istediklerini yaptırabiliyor olması gerekir.

POSTMODERN İŞGAL Nasıl Gerçekleşir?

Postmodern işgal uzun süreli bir hazırlık dönemi gerektirir. içerde satın alınması, yetiştirilmesi veya bir şekilde elde edilmesi gereken çeşitli meslek grupları,sivil toplum kuruluşları ve mensupları, iş çevreleri, dini ve siyasi şahsiyetler, kanun adamları, güvenlik yapısı, politikacılar gibi bir çok elemanın yerleştirilmesi yetiştirilmesi satın alınmaları veya elde edilmeleri gibi çalışmalar yapılır. Eğer kaybedilen bir savaştan sonra veya bir uluslar arası organizasyona girilmesi içinde bulunulması için kötü bir anlaşma yapıldıysa bu anlaşmadan doğan yaptırımlarda postmodern işgal kapsamına girmektedir.



ikinci dünya savaşından bu yana artık bu tip işgaller uygulamaya koyuldular.dünyaya baktığınızda işgal altındaki ülkeler veya toplumlara rastlanmaktadır. Ordusunu,polisini kendi halkını baskı altında tutmaya yönelik geliştiren yönetimlere günümüzde halâ rastlanmaktadır örneğin Saddam Hüseyin,Kaddafi,Humeyni, bilinen en bariz postmodern işgalcilerdi.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

07.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef