Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Uzay'da Hız ve Mesafe Sandığımızdan Farklı Olabilir

Yazar by Emirhan Sel / Takipçiler 140
4.4.2018
 1
Uzay'da Hız ve Mesafe Sandığımızdan Farklı Olabilir

Yakınlarda Güneş sistemine girip aniden çıkıp giden nesnenin hızına bakılırsa ışık hızı güneş sisteminin dışında farklılık gösteriyor olabilir. Kilometrik hız ölçümü evrende olağan bir hız olabilir kısacası galaksiler ve gezegenler arası hız ölçümlerinde statik ölçüm yerine uzayın değişken hız alanlarına bölündüğü veya izin verdiği düşünülebilir.

dünya ve çevresinde bir kilometrik hız saatte bir kilometreye esittir fakat bu hız aslında gerçek hız değildir kütlenin hızının saate eşitlenmesinden yola çıkılarak hesaplanmaktadır. bu demek oluyor ki bir başka gezegendeki saat mesafe hızı farklı olabilir. 

solar sistemin dışına doğru zaman mesafe algısı değişebilir.ışığı bildiğimiz keşfettiğimiz maddelerin içinden geçerken oluşan hızı biliyoruz havanın içinden geçen ışığın hızı evrendeki karanlık madde sanılan aslında şeffaf ötesi madde olan boşlukta farklı ışık hızları ölçümlenebilir bu bize hayal ettiğimiz uzay yolculuklarının dünyadan uzaklaştığımız her mesafede kolaylaştığını ve ivme kazanan hız sarmalına girilebileceğini düşündürmektedir.

asıl önemli olan gök taşlarının ve kuyruklu yıldızların mesafesine oranla hızlarını anlamaya çalışmamızdır. çünkü güneş sisteminin kendi çekim alanındaki zaman mesafe ile galaksi dışındaki zaman mesafe algısı değişiklik gösterebilir.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

07.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef