Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Şehirdeki Örümcek Ağı 2

Yazar by yaşlı kurt / Takipçiler 80
13.3.2019
 1
Şehirdeki Örümcek Ağı 2

Türkiye'de Anap ile başlayan yeni bir particilik anlayışı vardır. Kendi iş adamlarını kendi yancılarını kendi memurlarını kendi sivil toplumcularını kendi televizyonlarını gazetelerini yaratarak var olan statik düzenden sıyrılmayı ve yükselmeyi amaçlayan yeni bir siyasi yöntem gelmiştir. Özal elbette ki bir oyuncuydu sadece bir oyuncuydu oyun kurucu değildi. Bütün yürüyeceği yol haritası eline tutuşturulmuş bir politik gezgindi. Ölümünü şiirselleştirme adına bir sürü dedikodu dolandırıldı bu dedikodular halen devam etmektedir.

Gelelim Anap ile başlayan siyasi değişim konusuna. Statik düzen devletin kendi elindeki imkanlar dahilinde politika yapmaya dayalı kısıtlı bir siyasi alandı. O günlerin siyasi sınırlarını devlet çizerdi. Sizi basın desteklemez ise bir seçim kazanma seçime girme ihtimaliniz bile olmayabilirdi. Halkın elinde televizyon radyo yoktu halk o kadar fakirdi gazete sie halkın çoğunluğunu oluşturan kesim için lüks olmaktan çok daha öte ona verecek parayla ekmek almak demekti. Fakat her evde bir işçi veya çiftçi vardı bunları yönlendiren patronlar veya tarım ürünlerini satın alan muhitin zenginleriydi zamanla okullarda yuvalanan siyasi ekipler okuldan evlere sarkıp kendi partilerine oy akıtmaya siyasi birey edinmeye yöneldiler. 

Artık siyaset her yere girebiliyordu üstelik Anap özel televizyonlarıda serbest bırakmmış yeni  tv kanalları kurulmuştu sesini kendi televizyonundan duyuran bir parti olmuştu artık basın ister kendisini tanıtsın ister tanıtmasın nası olsa kendi televizyonundan istediği yayını yaptırabiliyordu halkı televizyon başına toplamak içind eyabancı filmleri her akşam yayınlıyordu aralarına bir iki haber sıkıştırıp halkı programlıyordu. O günlerden bu günlere kadar daha pek çok değişim oldu ve politikacılar halkın derebeyleri oluverdiler. Elbette ki derebeyleri basın,yancı,rantçı,bürokrat,aristokrat kesim olmadan çoğunluğu meydana getiren işçiyi çiftçiyi kendisine çalıştıramazdı. Onları programlayıp kendine oy verdiremezdi. Madem öyle onları idre edecek ipleri eline almalıydı peki bunu nasıl yapardı?

işçinin patronunu, çiftçinin toptancısını, öğrencinin arkadaşını,mahallenin bakkalını, kahvede çay içenin kahvehanecisini, yemek yediği lokantacısını, kumaş satın aldığı manifaturacısını, elde ettiğinde onların ipini bunlar sayesind eelde etmiş olurdu. Elde ettikleri ipleri de başka kuklacılara bağlar onalrınkini daha yukarılarda başka kuklacılara bağlarlarsa politik kitle ülkenin bütün iplerini elidne tutardı hatta şehirlerin politik kitlenin iplerini de aynı düzen çerçevesinde başka yerler elinde tutar elbette. Bu düzenin meydana getirdiği bir ülek yönetimi modeline dayalı piyasa modeli oluşturuldu satın aldıkları sürece mutlu olurlar ve oylarını bize verirler stratejisi kulanılmaya başlandıktan sonra artık geçim sistemine para ve ekmek geçim politikacıların elinden dağıtılmaya başlanmıştı.

Kimse şehre gelip ben şu işi yaparım para kazanırım diyemezdi. para kazanırsa kendi politikacısını icat eder diye onu ya kendi aralarında eritirler yada bir şekild etkisiz elemana çevirirler. Şehirlerin politik çevreleri her şeyi kontrole derler durum birazda şöyledir politik çevresi güçlü olmayan şehirlerde politik çevreleri çamurlu suyun altındaki timsahlar yönetirler. Sıradan insanlar esnaflar kimseye bağlı olmayan iş adamları silinip giderler yada birilerinin haraç aldığı kismeler oluverirler. Örnek bir ailesi oaln bir iş adamının çocukalrına yanaşan bir sinsi arkadaş peydah ederler adamın çocuklarını ya uyuşturucu batağına yada suç batağına sürükleyip adamı bu şekilde kontrol altına alırlar. Artık o bir piyondur. 

Şehirler güç savaşlarının arenasıdır tek kural vardır ya gladyatör olacaksın ya alkış tutan sıradan bir izleyici. Ama asla imparator olmaya yeltenmeyeceksin. O perde baş kentdeki sahnenin gösterisidir.yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

17.07.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef