Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

AMİGO'luk Yapan Basın Mensupları Var

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 108
20.1.2019
 1
AMİGO'luk Yapan Basın Mensupları Var

Bazı yazarlar ve TV programcılarının taraftarı oldukları politik kitleyi coşturmak adına yazıp çizdikleri program yaptıkları aşikar. Maç aralarında taraftarları ısıtmak maçın atmosferinden kopmalarına engel olmak için gösteriler yaparak seyirciyi oyalayan Amigolar gibi bazı yazar ve programcının izleyicisini etkilemek üzre yalan yanlış gözetmeksizin basın adı altında amigoluk yaptıklarına rastlıyoruz.

Bir köşe yazarına bakıyorsunuz on yıldır sürekli politika yazmış başka hiç bir konuda yazmamış yazdıklarını alt alta koyuyorsunuz sadece bir partiyi ve bir politik şahsiyeti özellikle cilalamış bir diğerini batırmaya çalışmış. Keskin hatlarla yaptığının ne olduğunu belli ediyor. Alenen fiilen taraf tutarak yazıyor. Yani halkın tarafında değil politikacının tarafında yer alıyor.

Basın halkın tarafında olur bu bir ilkedir her hangi bir politik yapının ,işletmenin, kurumun, iş adamının vs. tarafında olamaz bu en basit basın ilkesidir hangi ülkenin basınında görev yapıyorsan o ülkenin halkına hitap etmelisin sen yabancı olabilirsin ama hitap ettiğin kitleye karşı onlardan biri olarak yazmalısın onlara bir şeyler sunmalısın seçimden seçime gelip oyunu almaya çalışan politikacılarla birlik olmamalısın.

Halk her zaman savunulmaya muhtaçtır. Bu savunmayı onlar adına yelken açmış kişiler yaparlar. Parası olan bir medya kuruluşu satın alıyor veya bir internet sitesi kuruyor bir politikacının tarafına geçiyor onun rüzgarıyla gemisini yüzdürürüyor. Bu çok yanlış bir şey. Doğruyu yazmalısın, halkı zarara uğratan şeyleri yazmalısın halkın yararına olan işleri olmayandan ayırarak halkı uyarmalısın basının nihayetinde temel işlevi halka duyuru yapmaktır onu programlamak değildir.

Daha da ötesinde basının halkı etkileme hakkı yoktur. Duygularına hitap ederek onları kimi zaman coşturmak kimi zaman ajitasyonla bir yerlere sürüklemek gibi adice davranışlar yapmak basının görevi değildir. O halde siz basın değilsinizdir. Politikacıların veya bir yerlerin propagandacısı durumundasınızdır.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

07.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef