Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Bir Zamanlar Türkiye / EĞİTİM

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 111
10.7.2018
 1
Bir Zamanlar Türkiye / EĞİTİM

Günümüzdeki eğitim sistemimiz, nitelikli, zeki, mantıksal ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler yetiştirmekten çok uzak. Dizi filmlerden büyülenmiş, aklı bir sonraki bölümle meşgul arabesk dinleyerek beyni uyuşturulmuş bir çok gencimiz okula sadece sosyal faaliyet gözüyle bakmaktadır. Okullardan mezun olsalar bile bir çoğu bilgi almadan diploma almış oluyorlar.

Oysa 1990 lardan önce Türkiye'de son derece kaliteli bir eğitim sistemi vardı ilk okullardaki eğitim seviye şimdiye oranla çok daha yüsekti. ilk okula başlayan bir çocuk önce ant içerek küçüklerini sevmeyi büyüklerini saymayı öğreniyordu. Ayıbın ne olduğunu, nasıl konuşması dinlemesi gerektiğini öğreniyordu. Yemek yerken ağzını kapatması gerektiğinden, telefonla nasıl konuşulacağını uygulamalı derslerde öğreniyordu. Bu gün kocaman insanlar telefonla konuşmaktan bihaberler. Telefonu açan kapatır kuralını bilmiyorlar. Karşı taraf Alo dedikten sonra kendini tanıtarak söze başlanacağını kısa ve öz konuşulacağını ve telefonu açan taraf olarak kapatması gerektiğini cevap veren taraf ise diğer kişi kapatana kadar beklemesi gerektiğini bilmiyorlar çünkü okullarında öğreten kimse olmadı.

Argo ifadeler kullanan küçük yaşta çocuklara rastlıyorsunuz büyüklerine saygısızlık eden, diğer çocuğu aşağılayan öğrencilere rastlıyorsunuz. Öğretmenlerin yazılı metinleri aktarmaktan öte nezaket kurallarınıda çocuğa öğretmesi gerekiyor. Okul aile birliği denilen Amerika'dan ithal edilmiş bir kurum var sürekli para toplayarak sosyal faaliyetler yapıyorlar topladıkları para ayda 200TL civarında oluyor asgari ücretle çalışan ebeveynlerden bu parayı almak demek onun elektrik su faturası kadar parayı heba etmek demektir. Okul müdürünün odası padişahların taht odası gibi süslü. Okullarda müdür,öğretmen, müdür yardımcılarına ilaveten birde okul aile birliği var parasal işler onların elinde. Okulun bir yıllık idare ettiği para miktarı göz kamaştırıcı.

Eğitilmesi gerekmez sırf insan olduğun için bilmek zorunda olduğun şeyler vardır.

1980 öncesi ilk okuldan başlayarak son derece kaliteli bir eğitim sistemimiz vardı onu beğenmeyenlerin sebebi meğer şimdiki çarpık eğitim sistemini inşa ederek ülkemizin geleceğini mahvetmekmiş. Şimdi diplomalı cahiller,nezaketten yoksun bireyler yetiştiriyoruz. Oysa ilk okuldan itibaren kişilikli olmayı, nezaket sahibi erdemli asaletli insanlar olmayı öğreniyorduk. O zamanların eğitim sisteminden gelen insanların bir kalabalığın içinde fark edilmeleri kolay. Tıpkı bataklıkta açan bir gülün uzaktan fark edilmesi gibi onlarda fark ediliyorlar.

Okulların kalitesi de eğitimcinin kalitesi kadar önemli. Kaliteli eğitimciler aynı okulda birleşince ortaya sanat eserleri çıkıyor ve o eserler ülkemizi her alanda geleceğe taşıyorlar aksi durumda orta çağa doğru bizi sürükleyen bireyler yetişiyor. Eski zamanlarda çocuklar diğerlerinden zengin olduklarını belli etmemek için uyarılırlardı. Oyuncakları diğerlerinden güzel olmamalıydı yada daha çok olmamalıydı. Aynı şekilde fakir çocukla zengin çocuk ayırt edilememeliydi şimdi ise telefonuyla diğerlerini ayıplayan çocuklara rastlıyorsunuz.

bebekler doğduklarında aynıdırlar büyüdüklerinde dönüşecekleri şeye aileleri karar verir. iyi öğretmen, iyi okul,iyi çevre, aile içi erdemlerin hepsi sizin seçiminizdir çocuk sadece öğrencidir...

yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

13.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef