Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

ZABITA Neden Önemli?

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 106
28.7.2018
 1
ZABITA Neden Önemli?

şehrin düzenini polis ve jandarma ile sağlanan, zabıta ile sağlanan kısımlar olarak ayırabiliriz. Zabıtanın sorumluluk alanı insanların sosyal alanları paylaştığı yerler oluyor. Kafelerden pastanelere parklardan kaldırımlara sokaklara apartmanlara sahillerden toplu taşımaya trafikten esnaflara kadar geniş bir sorumluluk alnı olan zabıta aslında kamu düzenini sağlayan en önemli kurumlardan biridir bana göre en uçtaki ünitedir.

Kaldırıma taşan esnafı zabıta önleyemez ise bu durum hem kazalara hemde halkın yürüyüş alanını işgal etmeye varmaktadır.Aynı şekilde seyyar satıcılara önlem alınmaz ise bu durumda yerleşik esnafa zarar verilmiş olur. Sahilleri kendi arazileri gibi kullanan turizmcilere engel olunmaz ise halkın plajı kumsalı elinden alınmış oluyor. Pazar yerlerinde düzen sağlanamaz ise haksız işgaliyeler ortaya çıkıyor.Kaldırıma park eden araçlar engellenmez ise halk kaldırım yerine caddeden yürümesi gerekiyor.

Çöpleri zamanında toplamaz iseniz salgın hastalıkalra davetiye çıkarmış oluyorsunuz. Halkı uyarmaz iseniz penceresinden sokağa çöpünü atanların sayısı artıyor sokak yemek artıkları hayvan kemikleri ile doluyor ortaçağ manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Balkondan halı çıpmaya son vermezseniz alt kat komşunuzun evini kirletiyorsunuz sokaktan geçenlerin üstünü başını vede sokağı batırmış oluyorsunuz bütün bunları önce bizler sonrasında zabıta önlemesi gerekiyor ama üst makamlar ve kanunlar olarak zabıtanın arkasında durmuyorsanız bunu nasıl yapabilirler?

Halkın sosyal alanlarında düzen olmaz ise düzgün insan modeli inşa edemezsiniz. Çöpünü diğerlerinin üstüne boca eden, sokağı yemek artıkları ile bataklığa çeviren, hayvan besliyorum diye kaldırımlara çiğ et kemik ile kirletenler, yüksek sesle konuşup yan komşusunu rahatsız edenler, arabalarında yüksek sesle müzik dinleyenler, egzost motor sesleri ile her yeri ineleteler, kaldırıma sergi açan satıcılar ve masa kuran lokantalar engellenmediği takdirde bu sirkten çağdaş insan değil ancak kendi bilmez bireyler yetiştirirsiniz.

Zabıta kurumuna hak ettiği yeri verin ve otoritesini güçlendirin sayın yetkililer. Derin bakarsanız geleceğimizin mimarı olduklarını görebilirsiniz.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

13.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef