Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Düzce'de İyi Parti ittifakı Kazanabilir mi?

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 208
23.1.2019
 1
Düzce'de İyi Parti ittifakı Kazanabilir mi?

Düzce'de oy gruplarını şöyle bir gözümüzde canlandırmak için aşağıdaki grafik 1 ve grafik 2 resimlerine bakalım. Görüldüğü üzere,geçmişten gelen oy potansiyeli olmayan yeni kurulan İyi Parti'nin oy miktarını hesaplamamız imkansız değil. Mesela diğerlerinin ne kadar oy kaybetmesi gerektiğinden yola çıkabiliriz. Grafiklere tekrar bakacak olursak, görülüyor ki İyi partinin kazanması için Akp,Mhp ittifakından yarı yarıya oy kotarmasına ilaveten, grafiklerde adı diğerleri olarak belirtilen önemsiz miktarda oy almış partilerin oylarını ve yinede büyük bir parti ile ittifak etmesi neticesinde gelecek oyları alması gerekiyor. Fakat Anap ve Akp zaten böyle koşullarda iktidar olmuşlardı İyi Parti'nin Akp,Mhp kadar şansı var..

Peki İyi Parti Matematik sonuçlarına Göre mi? İlerliyor?

 Benim analizlerime göre İyi Parti,seçimi kazanmaktan çok seçime katılmayı planladı belkide elindeki tek plan buydu. Bende aynısını yapardım yeni kurulmuş bir partinin idarecisi olsam ilk hedefim şeçime girebilmek üzerine olurdu ikinci olarak hazır bir oy potansiyelini keşfe çıkardım .(potansiyelden fazlasını buldu komple rezerv damarına rastladı). Üçüncü olarak seçmenin genel rengine göre aday ve politikacılar ile partimi donatırdım iyi parti aynen bu şekilde hareket ediyor. Ama İyi partiyi esas kutlamak istememin sebebi şu, çevresine topladığı insanların yüzlerine bakınca hepsi maça asılıyorlar sahaya kazanmak için çıkıyorlar bu çok net.. 

 Kazanmak ifadesini biraz açalım..

 İyi Parti açısından kazanmanın tek manası belediye seçimlerini kazanmak değil,bir kırılım da seçim sonrasındaki yol haritasına katkıda bulunmak,ikinci kırılım da, seçimlerde tanınmış kendini kabul ettirmiş yeni politikacıları şehre kazandırmak diye sıralayabiliriz. Bunların ışığında planda olmayan ama yol aldıkça meydana gelen bazı yan kazanımlardan da söz etmek gerekir. Mesela kendisinden daha eski bir çok partiyi geride bıraktı ki bunlardan bazıları iktidar olmuş partilerdir Mhp ile başa baş halde TBMM'de  temsil durumu var. Bu görüntüye baktığımda, muhtemelen seçim sonrasında bazı partilerden politikacı transfer ederek yol alacaktır diye düşünüyorum.

LÜTFEN SAYFADAKİ REKLAMLARA TIKLAYARAK BİZE DESTEK OLUN

  Çünkü seçim sonrasında kariyerine devam etmek üzere plan yaptığı bariz. Bu durumda şehirdeki eski kurt politikacılar ile baş etmesi gerekecektir. Baş etmenin bir yolu da kurt politikacılardan bazılarını transfer etmektir. Futbolda olduğu gibi ligdeki takımların iyi oyuncularını aslında oynatmaktan çok diğer takımı iyi oyuncudan mahrum etmek için transfer edersiniz. İhtiyacınız olmasa bile rakibinizi çaptan düşürmüş olursunuz..

 Nereden bakarsak bakalım İyi Parti şehrin gündemine oturmuş durumda. Kendisi hata yapmadığı veya boş vermediği sürece pozisyonunu koruyacaktır. Asıl gözden kaçırılmaması gereken şey iyi partinin pozisyonu değil rotasıdır. Benim tahminime göre yerini sağlamlaştırmaya ve belediye meclisine girmeye daha çok odaklanmış olduğunu düşünüyorum. kısacası İyi Parti analiz edilmesi güç bir parti olduğunu gösterdi ama politikacılarının ve destekçilerinin çok sağlam olduğu aşikar süvari birliği gibiler hedefleri yok ederek ilerliyorlar bir hedefi bitirmeden ikincisine yönelmiyorlar. belediye seçimlerinden sonraki hedefleri (kazanamadığında) kesinlikle şehirde ana muhalefet olmak, belediye meclisine girmek ve ittifak yaptığı partiyi belediye meclisine taşımak diye düşünüyorum. fakat ittifak yaptığı parti meclise girince kendi ismini geri isterse o halde meclise ittifaktan giren üyelerin parti kimlikleri nasıl değişecek onu ayrı değerlendirmemiz gerekir.

 karışık bir yazı oldu kabul ediyorum... kolay gelsin.sample pictures
sample pictures


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

14.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef