Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Şehirdeki Politik Ağın Neresindesiniz? Bu Ağda Kim Kimdir?

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 109
23.1.2019
 1
Şehirdeki Politik Ağın Neresindesiniz? Bu Ağda Kim Kimdir?

Şehirde söz hakkı elde etmek isteyenler bir şekilde kendilerini siyasi partilere atabilirlerse politik güç elde etmiş sayılırlar. Partide nüfus edindikleri sürece güç toplamış olurlar. İlk aşama parti üyeliğidir ikinci aşama parti içinde nüfus elde etmektir. Üçüncü aşama elde ettiği nüfusun idaresini sağlamaktır. Dördüncü aşama içine girdiği gruptan ayrılıp kendi grubunu kurmaktır artık bu aşamadan sonra parti idareciliği gelir. Parti idaresine katılsa da kartılmasa da elindeki parti içi nüfus sayesinde parti ile şehirdeki diğer partiler arasında diplomasi yürütülecek bir diplomat sınıfına erişmiş olur.

LÜTFEN SAYFADAKİ REKLAMLARA TIKLAYARAK BİZE DESTEK OLUN

Partilerin içindeki gruplaşmaların tek amacı parti içinde iktidar olmak değildir bir diğer amacı da parti içi muhalefeti ele almak başka bir amaç şehirdeki diğer politik kesimler ile diplomasi yürütecek vasfa erişmektir. Parti içindeki grup liderliğinin ana işlevi yerel parti diplomatlığıdır. Evet yerel partiler arası diplomasi yapan her partinin resmi gayri resmi diplomatları vardır bunlar aralarında yürüttükleri diplomasi ile her partiyi kendi hedefleri doğrultusunda çekip çevirirler. Seçmenlerin sayısı bu diplomatların gücünü belirler. Bu diplomatlar parti içi dışı resmi gayri resmi bütün yerel diplomatik ağı meydana getirirler.

Partiler haricinde başka gruplarda vardır. Her sivil toplum kuruluşu,meslek kuruluşları ve diğer her türlü organizasyonun temsilcileri bu ağa dahildirler. Şehri siyasi partiler idare etmezler siyasi partileri ve diğer bütün organizasyonları bu yerel diplomatik ağ idare eder.
bu ağa şehirdeki korteks denilir.


Korteks katmanında yeriniz var mı?

Bu katmana girmek için katmanın kendisi tarafından içeri alınmanız gerekir yani bir şehre gelip sırf paranız var diye sizi kimse Korteks içine almaz hatta üstünüzden geçip sizi ezmek kendilerine rakip olmanızı engellemek isterler. Ya onlara faydanız dokunacağına ikna etmelisiniz yada onlara ciddi zarar verebileceğinizi göstermelisiniz bunun dışındaki her ihtimalde siz birinin adamısınız demektir. Yani bu iki şeyi yapmadan kulübe giriş bileti almışsanız o zaman birileri sizi kullanıyordur.

Peki bu ağda gerçek kazanım nedir?
Kumar masasındaki fişleri bilirsiniz. Bu oyunda sizin fişinizin karşılığı statüdür.. Statü elde edersiniz.. Elde ettiğiniz statünüz size şehirde bazı haklar kazandırır. Mesela çok sıra olan bir yerde öne alınırsınız. Bir fabrikaya işçi yerleştirirsiniz. Bir kuruma akrabalarınızı işe koyarsınız. Olmaz bir işi oldurmak için güç elde edersiniz.Bunları yapabilme statüsüne erişince aslında kendi çevrenizden ailenizden akrabalarınızdan sokağınızdan köyünüzden saygı görürsünüz artık siz gerçek bir yerel diplomatsınız.

Siyasi partilere girmeden de diplomatik konum elde edebilirsiniz.. Bürokratlar, Aristokratlar bu ağda doğal diplomatlardır politikacılar bunların alt katmanındadırlar. Gerçek güç hem Aristokrasiden hem politik nüfusun içinden gelmektir..yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

08.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef