Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Partilerin Asıl İşlevi Adaylara Kıyakçılık Yapmak Olabilir mi?

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 145
25.1.2019
 1
Partilerin Asıl İşlevi Adaylara Kıyakçılık Yapmak Olabilir mi?

Partilerin çıkardığı adaylara baktığımızda bir adayların kendi parti üyelerinden olmadığını görüyoruz bunun sebebi nedir? buna cevap arayacağız..

Bir parti kendi üyelerinden neden aday çıkarmaz? 

a) kendi adayına güvenmez..

 1-kendi içinden çıkacak aday muhtemelen parti içindeki gruplar tarafından yönlendirilebilir desteklediği aday kendisine yüz çevirebilir.

2-parti içindeki gruplardan hangisi güçlü ise o grubun aday belirmesi gündeme gelecektir diğer gruplar seçilmiş bir aday tarafından sindirilebilirler.

3- seçim kazanmış bir partili o andan itbaren partiyi avucuna alır ve şehirde otorite olur aynı partinin diğer ağır toplarından daha ağır basar çünkü geçmişinde kazanılmış bir seçim vardır diğerlerinin sepeti boştur.

b) Kendi içinden bir aday çıkartabilmesi için kazanma ihtimali gözetilir

oy sayısına güvenmeyen parti idarecileri aday çıkartmayarak başka partinin adayını destekleyip şehirdeki diplomasisindeki yerlerini korumak isterler.

c) Başka partinin adayını ezmemek


LÜTFEN SAYFADAKİ REKLAMLARA TIKLAYARAK BİZE DESTEK OLUN

şehri yerel diplomatlar idare edeler bu diplomatlar yerel partilerin idarecileri veya aristokrasiden bürokrasiden gelenlerdir şehirdeki güç dengeleri genel aday profilini belirler kazanması istenene adaylar ve partileri bunlar arasında belirlenir o andan itibaren güçlü aday güçlü parti etkisiz aday etkisiz parti stratejisi ile aday-parti modellemesi yapılarak seçime gidilir.

Partilerin idarecileri birbiri ile kanlı bıçaklı olmazlar üyelere öylelermiş gibi görüntü verirler. Oysa aile ziyaretlerinde çocuklarının sosyal ortamlarında iş ortamlarında gayet samimidirler. Neden şehirde birbirlerinin önünü tıkayan bir rekabet ortamı yaratsınlar ki? Sürekli kazanmanın yolu kazanacak olanı belirleyen kurulun içinde olmaktır.

Şehrin ileri gelenlerinin ileri gelen olması için güç sahibi olmaları gerekir güç aristokrasiden gelir gücü kontrol edebilmeleri ise bürokrasi çarkları ile ilintilidir.
ileri gelenlerin sözlerini dinleten şey yerel diplomasideki etkinlikleridir. yerel diplomasi kendi içinde bir kavgaya asla katlanmaz kavgacıyı derhal çaptan düşürür.

Şehirdeki gelir sahalarının paylaşımında rol oynamak kendi çevresine fayda sağlamak demek kavga etmek değildir. Şehrin diplomatik unsurları ile birlikte paylaşmaktır.

Ülkemizde bütün gelir kaynaklarının dağılımı politik oyuncular üzerinden yapılmaktadır. İsteseniz de istemeseniz de politik katman işlemci ünitedir. Doğası gereği seçim kazanmak için seçim sahasını dizayn etmesi gerekir sürekli kazanmanın yolu baştan aşağı bütün seçimlerde bütün partileri yapabiliyorlar ise yukarıdan aşağıya dizayn etmek isterler edebildikleri kadar kazanırlar.

Yerel siyasetçiler kazanılmadan ülkenin tepesine kimse seçilemez bu kesindir. Yerel siyasi sistemleri kontrol edemeyen bir iktidar gerektiği gibi kontrol sağlayamaz muhalefeti idare edemeyen ülkeyi idare edemez.


Kendi partisinden aday çıkartmayan bir partiye seçmen güvenir mi? Seçmen medya tarafından programlandığı için güven konusu rafa kaldırılmıştır. Asıl üye katmanına bakılması lazım. Üyeler kendilerini kullanılmış hissediyorlar mı? hissetmiyorlar mı? partiler ve üyeler şehirdeki diplomasinin yararına çalıştırılıyorlar partinin idealleri söylemleri politik çizgisi sadece üye ve seçmen toplamak içindir. Seçime girerken bunlar gündeme gelmez şehrin rantörlerinin idealleri öne çıkar.


NOT: Yukarıda yazılanlar bütün ülkeler için böyledir. fakat bazı ülkelerde seçmenler bu planlamayı kendi başlarına değiştirebildikleri için bu sefer sivil toplum kuruluşları ve iş çevreleri ile seçmeni organize etmeye çalışırlar.

Dünya görebildiğimiz kadar büyüktür :(


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

10.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef