Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Altı Ok'un Yeniden Yorumlanmasını En Çok Kim ister?

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 107
2.2.2019
 1
Altı Ok'un Yeniden Yorumlanmasını En Çok Kim ister?

Türkiye'de son yıllarda büyük bir siyasal dönüşüm olduğu çok açık. Seçmen kitlelerini medya üzerinden programlamaktan, halkın seçimlerini etkilemekten öte bir politik katmanı dönüştürme operasyonundan bahsediyorum. Halkın seçeceği partilerin,milletvekillerinin,belediye başkanlarının ortalama aynı tür olması için yapılan son derece kapsamlı yürütülen bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Örneğin bana göre sol partiler yeni tarz daha soft bir solculuk anlayışına evriltilmeye çalışılıyor. Aynı şekilde radikal sağ partiler daha soft bir politik görüşe taşınmaya çalışılıyorlar. Peşlerinde sürükledikleri kitleler medyadaki siyasi kodlayıcılar tarafından TV programlarından ve Gazete sütunlarından programlanarak kendi istedikleri partili ve seçmen kitlelerini günden güne meydana getiriyorlar.


LÜTFEN SAYFADAKİ REKLAMLARA TIKLAYARAK BİZE DESTEK OLUN

Türkiye'de tepedeki idareciden yerel seçmene kadar kadar her şeyi yeniden dizayn eden güç Atatürk ilkelerinin yeniden yorumlanmasını da dikte etmiş olabilir. Radikal partilerin daha soft çizgiye geçmelerini, katı milliyetçi partilerin daha esnek milliyetçilik anlayışına geçmelerini de dikte etmiş olabilir.

Bu gün seçime giren partilere baktığımızda hepsinin aynı tutum ve davranış biçimine sahip olduklarını görüyoruz. Hepsinin aday profillerine baktığımızda birbiri ile tek yumurta ikizleriymişçesine benzediklerini fark ediyoruz. Hatta adaylar daha önce rakip partilerin adayları olduktan sonra günümüzün seçimine tam tersi siyasi görüşten olan partilerden seçime girdiklerini görüyoruz.

Tepede bir dönüşüm olduğunu yerel politik katmanda olan dönüşümlerden yola çıkarak anlayabiliyoruz. Ülkenin siyasi katmanında bir şeyler oluyor dönüşüyorlar evriliyorlar her geçen gün keskin hatlar soft çizgilere sivri uçlar yuvarlak hatlara dönüşüyorlar. Ortaya birbirinden sadece renk olarak ayrı gerisi tamamen aynı matruşkalar çıkıyor.

En büyük matruşka en öndeki siyasi partiyi sembolize ediyor ve kalanlar onun daha küçük kopyaları olarak etrafa dağılmış haldeler.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

10.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef