Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

TÜRKİYE EKONOMİSİ YÖNETİLEMEZ DURUMA NASIL GELDİ

Yazar by Emirhan Sel / Takipçiler 140
20.2.2019
 1
TÜRKİYE EKONOMİSİ YÖNETİLEMEZ DURUMA NASIL GELDİ

Türkiye Ekonomisinin Yönetimi İmkansız Hale geldi halkın lüks merakı ülkenin rezervlerini eritiyor gemi dolusu dolar getirseniz halk lüks araba cep telefonu televizyon buzdolabı tablet PC pahalı bilgisayar oyunları erkeklerin bile bakım yaptırdığı kuaför masrafları inşaat makineleri sanayi ham madde ve harici mühendislik hizmeti satın alımları tüm havacılık sektörün dışa bağımlı olması silah sanayisinin dışa bağımlı olmasının yanında otomotiv sektörü üzerinden yurt dışına akıtılan kaynağın sınırlarınızın dışına akıtılan para nehirleri olduğunu da bilmemiz gerekli.İsraf ekmek kırıntılarını çöpe atmakta değil arabasıyla gezintiye çıkmakla oluyor. Buna dikkat etmeliyiz. 

Türkiye olağan üstü şekilde kaynaklarını halkının lüks merakı yüzünden heba ediyor. Sadece lüks araba cep telefonu ev eşyası olarak değil bahçesine sebze ekmeyen pazardan satın alan köylüsü sebebi ile de kaynaklarını boşa akıtıyor. Tarım sınıfının bocalamasına  sebep olan,tarım sınıfını eğitmeyen kötü tarım politikalarının nükleer bombadan daha fazla yıkım yaptığını görmemiz gerekli.

Ekonomiye direk katkısı olmayan memurluk hizmetlerindeki iş gücünün fazlalığını da hesaba katarsak iç bütçenin memurluk kadrolarında fazla çalışanın sadece maaşlarını değil onların mesai saatlerindeki elektrik,su,yiyecek,yakıt masraflarını da karşıladığını bilmeliyiz. İşinden kaytaran bir işçi kapı dışı edilirken sosyal medyada fink atan memurun işine son verilememesi de büyük bir kaynak israfıdır. her gün sosyal medyada bir saat geçiren memurun haftada bir gün ayda dört gün işinden kaytardığını bilmeliyiz. işinden kaytaran memurdan kısıp canla başla çalışan memura mükafat vermek gerekirken tam tersi bir durum meydana getiriyoruz.

Sürekli araba satın alanlar yüzünden gereksiz yollar inşa ediyoruz. Yol inşa ederken tarım arazilerini ve araba satın alamayacak fakirlerin arazilerini kanun zoruyla yol inşasına harcıyoruz. Adam benim  ne suçum var diye sorduğunda komşuna söyle o araba satın aldı ve biz devlet olarak onun arabasına yol yapmalıyız diyoruz. Yol yaparken bütün ekipman ithal ediliyor tirilyonluk makineler satın alıyoruz. fabrikalarımızda ürettiğimiz ceviz kabuğunu ancak dolduran ürünler için karpuz büyüklüğünde yurt dışına kaynak akıtmaktayız.

Türkiye ekonomisinde bri kayıpta yakıt fiyatlarındaki adaletsizliktir. Arabasıyla gezen ile işinde kullanan aynı yakıt ücreti ödüyor. Lüks arabası olanla eski arabası olan fakirde yakıta aynı fiyatı ödüyor bunun değiştirilmesi lazım. Araba modeline,kullanım amacına göre yakıt fiyatı belirlememiz lazım. Evine yakın iş yeri seçenlere kolaylıklar getirmemiz lazım. 

Hükumetler, oy getirisini düşünerek sıkı ekonomi politikası uygulamadılar. Tam tersine parayı piyasalara pompaladılar ve halın lüks tüketime yönelmelerine göz yumdular halk satın aldıkça mutlu olacaktı ve mutlu oldukça hükumetin saçma sapan politikalarını savunacaklardı. Hükumet üyeleri ülkenin çıkarlarını korumanın halkı eğitmekten ve savurganlık yerine cimrilikten geçtiğini gördükleri halde koltuklarını korumaya odaklandılar ve satın aldıklarında mutlu olacaklar ve bize oy verecekler diye planlar yaptılar sonuç? Hükumet Halk el ele krizi evimize davet ettik..


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

07.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef