Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Neden Faruk Özlü?

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 219
2.3.2019
 1
Düzce'de Neden Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü ?

Erdoğan bazı şehirlere belediye başkanı olarak eski bakan,başbakan yardımcısı gibi ağır politik donanımı olan kişileri aday yapmakta. İzmir,istanbul, Düzce, Ankara,Ordu,Samsun, gibi şehirlere eski bakanlardan adaylar gösterildi. Neden belediye başkanları için eski bakanları aday yapıyor? Bilemeyiz ama Düzce için bazı varsayımlarda bulunabiliriz. Bu varsayımlardan biri Düzce'de Fetö mücadelesinin yeterince sıkı götürülmemesi olabilir. Eski bakan bir belediyeyi başkanından daha donanımlıdır politik gücü ve ağırlığı daha fazladır belki Fetö ile mücadelede daha iyi neticeler elde edebileceği düşünülmüş olabilir. Düzce'de zayıflayan bir AKP seçmen yapısı ve günden güne gerileyen destekçi kitlenin varlığı da daha ağır bir şahsiyetin getirilmesinde rol oynamış olabilir. 


Şehrin protokol yapısı oldukça zayıf bunun anlamı şudur eğer sizin protokol listeniz güçlü değilse siz o şehirde ne Fetö ile yeterince mücadele edebilirsiniz nede diğer örgütler ile yeterince mücadele edebilirsiniz. Bir ayrı konuda belediye çevrelerine çöreklenmiş rantiyecileri dağıtmak da eski bir bakanın ağırlığı ile mümkün olabilir. Daha önceki belediye başkanlarının tutunmasını zorlaştıran işlerine gelmediği konularda belediye başkanı hakkında dedikodular çıkartmakla başlayan halkın gözünden düşürme, iş çevrelerinden yükselen şikayetler, yerel muhalefetin yüklenmesi ile belediye başkanlarını bunaltan çalışmasını sekteye uğratan sindiren çevrelere karşı daha güçlü bir politik donanıma sahip birini aday yapmak iyi fikir olarak görülebilir.

Şurası kesin, her hangi bir eski bakanın Ankara'da devlet katmanında ve şehrin devlet katmanında büyük bir ikna kabiliyeti vardır. Eski bir bakanın belediye başkanı olması şehirdeki bazı çevrelerin ekmeğine yağ sürmek zorunda olmayan bir karakter demektir. Oysa şehirden biri belediye başkanı olsa yerel destekçileri seçimlerden sonra belediye kaynaklarından beslenmek isteyeceklerdir. Seçtirdikleri başkanının kapısının önüne çöreklenip şunu bize ver bunu bize ver şeklinde ihaleleri kendilerine çekmeye çalışacaklardır. Bir belediyeyi batıracak olan şeylerden en önemlisi destekçilerin ellerinde imzalanacak kağıtlar ile başkanın masasında kuyruğa girmeleridir.Bir takım çevreler belediyenin kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmak amacı ile belediyenin arka sokağında rant kafeler açacaklardır.

Belediyeler üzerinden servet edinen çevreler ülkeyi batırmaktadırlar. Yerel bir belediye başkanı asla belediyenin çevrelerine çöreklenenler ile baş edemez ve onları kendine düşman edinmek pahasına belediye kaynaklarını savunamaz. Ne kadar güçlü bir aileden gelirse gelsin belediye üzerinden dağıtılan rantı kısamaz. Onu koltukta rahat ettirmezler. Bunları düşündükçe eski bir bakan çok daha cazip görünmektedir. Dolayısı ile şehrin iş çevreleri belediye ile aralarına en azından bir diplomatik sınır koymak zorunda kalacaklardır. Bir çok zararlı da uzak durmak zorunda kalacaktır. 

Benim varsayımlarım bunlardır..


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

13.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef