Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

DÜZCE TARIMINI BEKLEYEN TEHLİKE

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 233
5.5.2019
 1
DÜZCE TARIMINI BEKLEYEN TEHLİKE 

Düzce, son derece tarıma el verişli toprak örtüsüne sahip. Yerli halkın deyimi ile adam ekseniz bu topraklarda adam biter. Yani ne ekersen biçersin. Tütün,bugday,pirinç,fındık,mısır,karpuz,şeker pancarı,patates,kabak,biber,domates,marul,patlıcan,salatalık gibi daha bir çok tarım ürünü yetiştirilen eski Düzce'den geriye kalan şey  bahçesine kendi ihtiyacı kadar biber domates ekemeyen yeni Düzce.
Burada bütün meseleyi anlatmam mümkün değil o kadar çok sebep varki bu günlere gelinmesinde yazı dizisi yaparak ancak bir kaç kerede anlatabilirim konuyu. 

Tarım Sınıfı Nasıl Başarısız Oldu? 
Eski insanlarımız sadece çalışkan değillerdi hem çalışkan hemde bilge insanlardı. Madde 1; bilge insanlarımızı bir şekilde bilgelikten alı koydular ve geleneksellikten uzaklaştırıp suni tarıma yönlendirdiler. Eski insanlarımız sadece tarım yaparlardı dünyaya ve olaylara bakış açıları tarım sınıfnın kendi varlığını koruma iç güdüsü bakış açısıydı Madde 2; Tarım sınıfının kendini koruma iç güdüsü politik sınıfı koruma iç güdüsüne evrildi. Gençler şehir hayatına adapte oldular ve tarım yaparak yaşamal yerine fabrikalarda sekiz saat çalışmanın daha hoş olacağını düşündüler.Tarım sınıfındaki gençlerin babaları ve ağabeyleri ölene kadar aile içinde birey olarak değer görmemeleri onları şehir hayatına ve bir anlamda baş kaldırıya köy yaşantısına isyana yöneltti. Köy gençliği için şehirde elde edilen bir avuç para yılın sonunda hasat vakti ürünlerin tüccara tesliminden elde edilen üç kuruştan babasının vereceği harçlığa vazip geldi.Daha bir sürü aile içi neden sayılabilir. 
Ürünlerin para karşılığının yani ederinin düşük olması en birinci etken olarak görülebilir fakat çiftçinin iyi kazandığı zamanlarda iyi yetiştirilememiş gençliğin ve komşuları ile arasına sınır koymuş köylülerin çiftçilerin esas sonunu getiren insanlar arası iletişimin kopması yerini dedikodulara bırakması ve toplumsal ahlakın yozmaşlaması neticesinde insanların birbirine olan insani güdülerin yerini alan yaratılışa doğru tersine evrilme olmuştur.
Günümüzde miras kavgaları yüzünden bölünen araziler hem tarım içn yetersiz kalacak kadar küçülmüş durumdalar hemde kardeşler arasındaki anlaşmazlıklar ve rekabet tarım yapmanın maliyetini artırmış haldedir. Eskiden köydeki bir traktör bütün köylüye yeterken şimdi her kardeşin ayrı traktörünün olması gerekmektedir. Ayni şekilde her tarım araç gerecinden her evde olması gerekmektedir yardımlaşmanın bitti yerde keskin dişli bir bankacının yardıma yetişmesi an meselesidir. Banka kredileri ile satın alınan tarım makinalarına yıllarca yapılan ödemelere ilaveten tüccara rehin karşılığı çekilen tüccar kredileri tefeci geri ödemeleri derken tarım sınıfı sömürgeci sınıfın eline düştü.
Kö ve kasabalarımızdaki bir çok yeni nesil ev kadınlarından buğdayı değirmene götürüp öğütmeleri köy dibeklerinde döverek ekinleri yarmaları bahçelerine en azından kendi ihtiyaçları kadar sebzeyi ekmeleri beklenememektedir. Teknoloji çağından dolayı televizyon başında geçirilen vakit tarım yapmaya yetmemektedir. Pazara giderek sebze alınıp getirilmesi daha az zaman almakta ve televizyona daha çok vakit kalmasını sağlamaktadır.
Ailenin otoritesi babada veya en büyük erkek çocukta olduğu için kararların bir kişi tarafından alınıyor olması yanlış karar alınması oranını yükseltmektedir. Alınan bir tek yanlış karar bir kaç yıllık mahsulün getirisini heba etmek demektir. Politik kesimlerim köy kahvelerindeki yozlaştırma ve yanlış yönlendirme faaliyetlerinide hesaba katmalıyız ailesi için değil politik nir kesimin yararına karar aldırmaya yöneltilen aile reislerinin sayesinde çıplak ayakla dolaşan çiftçi çocukları görüyoruz. Sonrasında bu çocuklar eğitimsizliğin ve yozlaşmanın parmakları arasından şehirlerdeki uyuşturucu bataklığına sürükleniyorlar çok azı faydalı birey haline gelebiliyorlar. Ama yinede toplumun sınıfsal katmanları arasında ortanın altındaki katmanlara yer edinebiliyorlar. Oysa aile reisi yerine bütün aile meclisi kararları almış olsa som derece yetenekli nesiller ve gelir seviyesi eğitim seviyesi yüksek tarım sınıfı meydana gelebilir. Fakat bunu politik ve dini önderlerin işlerine gelir mi? Hayır kendi bahçelerini boşaltarak gelir kaynaklarını heba etmek istemezler. Köylünün elindekini sinsi söylemler ile ellerindem almak kendi lüks hayatlarını sürdürmek için aileyi bölmek aile reisine indirgemek ve aile reisini kontrol altına alarak bütün ailesini yönetmek isterler kome isterlerse ona oy verdirirler istedikleri kadar bağış parasına konarlar tarım sınıfının kendi başına karar vermesini önlerler tarım ürünlerinin fiyatını belirlerler ve kıt kanaat geçinen etkisiz eleman çiftçiliğini desteklerler.
Tarım sınıfının para harcaması kazanması kadar hesapsızca yapılmaktadır. Kadının bir metre eteklik kumaş alması günlerce tartışılırken erkeklerin gittiği mekanlardaki işletmecilerin şehrin kasabanın en yüksek gelir düzeyindeki şahsiyetler olmaları göz ardı edilmemeli. Bu mekanlar sadece eğlence mekanları değil dernek lokal tüccar kredi danışmanı toptancı görünümlü tefeciler de var aralarında. Ama tarım sınıfı hepsinden düşük gelire sahip hepsinden fakir bunun üzerinde durulması lazım.

Tarım Sınıfını Bekleyen Tehlike 

Tarım sınıfının tarımı düzgün yapamamasının sebeplerinden bazılarını yukarıda dile getirdikten sonra artan üretim maliyetleri ve yövmiyeler sebebi ile gelişmemiş ülkelerden tarım sınıfı getirme bir seçenektir. Çiftçilerimizin bunu bilmeleri ve erkenden çare aramaları birlik olmaları gerekmektedir. Fakat politikacılardam medet umarak işe onları karıştırmak her şeyi daha da karışık hale getirmek demektir. Bir tehlikede şudur çalışmadan zengin olmuş bazı fırsatçıların da tarım ürünleri piyasasından pay elde etmek için kendi toptancılarını piyasaya soktuklarınında bilinmesi lazım. Haksız kazanç sahipleri ellerini çiftçinin ceplerinden çıkarmalılar.yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

14.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef