Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

DAVA Particiliği Öldü Bayım..

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 117
17.10.2019
 1
DAVA Particiliği Öldü Bayım..

Ülkesi hakkında idealleri olan kimselerin siyasi duruşlarına siyasi mücadelelerine siyasi dava denilmektedir. Davalar önce sağ,sol olarak bölündü yetmedi liberal ve demokratlık olarak kısımlara bölündü. Sonra başı örtülü örtüsüzü badem bıyıklısı,kravatlısı kravatsızı sakallısı sakalsızı olarak davalar kendi içlerinde garnitüre edildiler.

Partilerin kendi aralarındaki çekişmeler, müşteri kapmaya çalışan minibüs muavinlerinin çığırtkanlığına dönüştü mesai bitip kahvede karşılaşınca ortak avlanan kurtların kardeşliği gibi aynı masanın etrafında birbirine çay ısmarlamalar yemekli kahkahalı sohbetler edilerek hangi hat senin hangi hat benim hangi ihale senin hangi ihale benim pazarlıklarının gizlice yürütüldüğü piyasiyerlik sistemi geldi.

Seçmenlerini elinde tutmak karşı tarafın seçmenlerini devşirmek adına halk önünde yapılan tiyatrovari tartışmaların ardından birbirlerine iyi dileklerini ileterek saltanat konaklarına kol kola dönen sözde rakip parti idarecileri bacasız fabrikaların patronları gibi arkalarındaki rantiye gruplarının eşliğinde meydan meydan gezinerek kendilerini ekmek dağıtan kutsal kişiler olarak sunmaları sadece başkentde değil şehirlere de rantiyeci siyaseti getirdi. 

Şehirlerde siyasi gruplar şehrin siyasi feodalleri konumundalar onlar kimin ihale alacağına kimin fabrikasının işletmesinin tedarik halkasına gireceğine kimin saltanat kayığına binip ineceğine kimin kızının kimin oğluyla evlenmesi gerektiğine kadar her şeye gücü yeter hale gelmiş durumdalar. Dava particiliği rant particiliğine dönüşmüş durumda. Şehirlerdeki siyasi feodallerin eli şehrin sadece fabrikalarına tesislerine değil en kuytu yerlerine kadar uzanmakta. 

işçisi çiftçisi esnafı bürokratı hepsi siyasi feodallerin dudaklarından çıkacak emirlere itaat etmezlerse ellerindekini kaybedeceklerini veya kazanacaklarına veda edeceklerini düşünerek yaşamlarını planlamaktalar. Roma tanrılarının bile varamadığı mertebelerde oturan siyasi feodaller önce dava particiliğini öldürüp yerine rant particiliğini getirdiler daha sonra kendi yerlerine varis bırakabilecekleri bir düzeni kurma çabasına giriştirler.. bir sonraki aşama şehir stadyumunu Collesium'a dönüştürmek olabilir... 

Dava particiliği öldü bayım başımız sağolsun...

yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

15.11.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef