Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

DİKKAT:Bir Şey Bizi Tanımlamaya Çalışıyor

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 163
2.8.2018
 1

DİKKAT:Bir Şey Bizi Tanımlamaya Çalışıyor


Dijital teknolojilerin en başta nüfus sistemlerini kapsamasının ardından istihbarat ve analiz kurumları bu durumun çağ atlamak olduğunu fark ettiklerinde daha fazla veriyi database uygulamalarına aktarmanın yollarını inşa etmeye başladılar. Sosyal sigorta bilgilerinden sonra sağlık verilerinin de sisteme eklenmesi ile birlikte başta Amerika olmak üzere bir kaç ülkenin güvenlik sistemlerinde önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerden memnuniyet duyan devletler eğitim bilgilerinden trafiğe çıkan her türden araç bilgileri ve mali bilgilere de erişim sağladıktan sonra artık takip sistemleri üzerinde ciddi bir geliştirme çalışması yapılmaya başlandı.


FBI kurumu içinde bir kadın personelin başlattığı yüz tanıma sistemi çalışmaları yaklaşık yirmi yıl sonra günümüzdeki seviyeye geldi artık kameralar tarafından görüntümüzün kaydedilmesinin ötesine geçildi bizi takip edip raporlamaya başladılar. Kameralar tarafından alınan görüntüleri işleyen yazılımlar evimize ceza makbuzu göndermeye başladılar. Bütün iyi yönlerine rağmen bu veriler düşmanlarımızın yada bir gün düşman olabileceğimiz ülkelerin eline geçerler ise o halde durum nasıl bir hal alır bunu hayal gücünüze bırakıyorum.


internet erişimlerimiz ve sosyal medyadaki bilgilerimizinde işin içine girmiş olmasının yardımı sayesinde bizi analiz eden yazılımların çalıştırılması için hiç bir engel kalmamıştı. Bütün verilerimiz bir analiz yazılımı tarafından render edilerek her an ayrıştırılıp birleştirilebilir hale getirilebiliyorlar. Bu yazılımın ihtiyaç duyduğu veriler kimlerin veritabanında tutuluyorlar? sorusunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Askeri sistemleri de işin içine katarsak analiz yazılımlarının işinin sadece insanları değil silahlarıda gruplamak haklarında çıkarımlar elde etmek olduğunu düşünmememiz için hiç bir neden yok. 


Analiz yazılımlarının bizi politik görüşlerimize göre ,sağlık bilgilerimizden her hangi birine yada nüfus bilgilerimizden herhangi birine göre gruplayabildiğini bilmelisiniz. Örneğin, şu tarih aralığında doğanlar ,filan partiye oy verenler, filan kafeteryaya gidenler, falan marketten alış veriş yapanlar,şu marka arabaya binenler, diye gruplama yeteneği olan yazılımların üzerinde çalıştıkları dünyanın her yanına yada her hangi bir yerine dağılmış örümcek ağı tarzındaki sensörlerine ve sensörlerin üzerine yazdığı devasa veritabanlarını düşününce geleceğin dünyasında labirentin içindeki fare mi? labirentin dışındaki efendilerden biri mi? olacağımızı düşünmeden edemiyorum.
yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

07.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef