Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

TÜRKİYE'de YENİ SAVUNMA ve İSTİHBARAT DÜZENI HAKKINDA

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 169
12.6.2019
 1
TÜRKİYE'de YENİ SAVUNMA ve İSTİHBARAT DÜZENI HAKKINDA

Yedek bir ordunun kurulması gerekliliği elli yıl öncesine dayanan bir gerekliliktir. Ama bu ordu sadece ic güvenlik ordusu olmalı özel kanunlarla görev yapmalı görev alanı direnis yani son haddede devreye girmek olmalı. Garnizonların yeniden tesis edilmeleri ve tek komutanlıga baglanması gerekir bunun dışında polise asker techizatı ve yetkileri vermek iyi değildir polis hafif silahlı asayis birimi olmalıdır ve özel harekat birligi olmamalıdir sadece her emniyet müdürlügünde sınırlı sayıda mesela bir tim olmalıdır. Bu timler askeri birliklerde egitilmeli ve her personelin gorev suresi bes yil ile sinirlanmalidir.

Polisin ulusal istihbarat servisi veya alt birimi gibi calışması iyi degildir. Suc ve suclu takibi olayların çözümü kapsamında cok özel izinle kısıtlı bilgi toplaması yeterlidir. Ulusal bir soruşturma birimi adli kolluk olabilir iller üstü sorusturma birimi olabilir özerk bir kurum olusturmalı sınırlı, konuda arastırma yetkisi olmalıdır. Her güvenlik teskilatının bünyesinde o teskilatın icinde istihbarat ve inceleme yapacak ic işleri birimleri olusturulmalıdır böylece kurumların yozlasması veya sızılmaya maruz kalmaları önlenebilir.

En önemlisi var olan istihbarat kurumlarının haricinde branş istihbarat servisleri kurulmalıdır arkeolojik istihbarat uyuşturucu istihbaratı insan kacakcılığı kadın ticareti istihbaratı, mali istihbarat, ulusal güvenlik istihbaratı, gümrük istihbaratı, siber istihbarat, ticari istihbarat basta olmak üzere istihbarat birimleri kurulmalıdır.yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

20.09.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef