Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

TÜRKİYE İNTERNET İSTİHBARAT SERVİSİ KURMALI

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 45
25.11.2019
 1
Türkiye İnternet istihbarat Servisi Kurmalı

Dünyada dolaşan bilgilerin büyük oranının internet üzerinden gerçekleştiği bir çağdayız. Sosyal ağlarda dolaşan bilgilerin kalitesi hiç de küçümsenmeyecek boyutlardadır. Öyle ki dünyadaki her türden örgüt organizasyon internet olmaksızın varlıklarını ya koruyamaz yada amaçlarına ulaşamaz durumda. Bu örgüt ve organizasyonlardan kasıt sadece suç örgütleri veya yasa dışı faaliyetler değil aynı zamanda resmi kurum kuruluş veya devletlere ait yardım kuruluşları insani amaçlı organizasyonlar ticari ağlar şirketlerin meydana getirdiği veriler vs. Her türden verinin yer değiştirdiği interneti başıboş bırakmak bir istihbarat örgütü için inanılmaz bir hatadır.

Onlarca ülke internet üzerinden bilgi edinmeye yönelik oluşumlara sahipler bazı devletler ise tamamen dijital dünyadan bilgi toplamak üzere istihbarat kurumlarına sahipler. internette dolaşan bilgilerin çeşitliğine bakarsak bir devletin operasyonel ünitelerinin ihtiyacı olan bilgilerin aktığını görebiliriz. Her hangi bir ülkenin ticari verilerinden halkının sivil toplum kuruşlarının siyasi parti taraftarları arasında paylaşılan açık bilgilerin çeşitleri ve boyutları muazzamdır.

İnternet üzerinde veri toplamak üzere Türkiye'nin son derece yetenekli bir istihbarat kurumu oluşturması gereklidir. Bu konuda bazı sorunlarda yaşayacaktır toplanan verilerin depolanması,korunması, güvenliğinin sağlanması, ilgili teknolojilerin geliştirilmesi ve milli imkanlar ile üretilmesi gibi. Milyar dolarlık gizli işleyişi olan bir sektörün envanterine girmesi Türkiye gibi bir ülkenin daha önce var olmadığı sulara yelken açması demektir. Dolayısı ile hiç şüphesiz ki Türkiye böyle bir kuruma sahip olursa hakkında en çok spekülasyon yapılan korkulan eleştirilen bir kuruma da sahip olacaktır bunlarla da baş etmedi gerekecektir.

Fakat dünyanın geldiği şu noktada internet istihbaratı elde etmede eksiklikler gözlenmektedir.Diğer ülkeler ile mücadele kapsamında,  gelecek nesillerin ihtiyaçları bakımından Türkiye'nin dijital istihbarat kurumuna acilen yönelmesi gerekmektedir. Unutmayalım ki her yaptığımız veya yapmadığımız işler çocuklarımızı etkiler.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

14.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef