Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Turizm Fuarlarına Politikacıların Yanısıra Sektörün Uzmanları,Çalışanları da,Katılmalı.

Yazar by Murat SOYLUOGLU / followers count 220
11.3.2018 00:00:00
 1

Turizm Fuarlarına Politikacılar Değil Sektörün Uzmanları,Çalışanları Katılmalı.Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Dünyanın en büyük 5 turizm fuarından biridir. Bu yıl seksen den fazla ülke katılmıştır 26-29 Ocak 2017 TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, istanbul'da gerçekleştirilen fuara 46 bin den fazla ziyaretçi gezmiştir.

Kimler Katılıyor?Otel işletmeleri

Tur Operatörleri

Seyahat Acentaları

Turizm Tedarikçileri

Resmi Kurumlar

Diplomatik Temsilcilikler

Etkinlik Organizatörleri

Akademik Kurum Ve Kuruluşlar

Diğer Turizm Faaliyetleri
sample pictures


Önemli bir turizm fuarı düzenleniyor ve turizm sektörünün temsilcilerinin orada olmasını beklemeniz çok normal.Belediye başkanlarımızdan başka sektörün lokomotiflerinin de katılım sağlaması gerekirdi.ziyaretçileri ilgili uzmanlar yerine siyasetçilerin karşılaması ortamın havasına pek uygun değildi. 

Fuar Organizasyon planı nasıl olmalıydı?

Fuara kent bazında katılıyorsak ki malesef yerel yönetimlerde genel işleyiş böyledir. o halde sizin mutlak suretle bir ekibinizin olması gerekir. ekibinizde,en az bir tane
tur operatörü
turizm acentası
turist rehberi
en azından bir otel işletmecisi
kentin tarihini bilen bir tarihçi
kültür turizm görevlis
turizm uzmanı
reklamcılar
halkla ilişkiler uzmanı vs.

sample pictures


Turizm tanıtım organizasyonlarında siyasetçilerden çok kentin tanıtımı ön planda tutulmalı.

Fuarı görmeye gelenler genellikle tatillerini planlayan aileler veya turist grupları değil turizm konusunda faaliyet gösteren işletmeler,acenteler,seyehat şirketleri,konunun ilgilileri olan yerel idareciler, turizm reklam şirketleri,organizatörlerdir.turistler fuarı gezmeye çok önem vermezler.bir turizm fuarına elbette yukarıdaki çalışmalara katılım sağlayan kurumların yetkililerinin sunum yapması gerekir böylemi oldu hayır. 


sample pictures


Yerel Siyasetçiler Kendi Rekamlarını Yapabilmek için,Turizm Sektöründeki Yetkililerin ve Uzmanların Önünü Kesmemeli.

Her sektörün kendi elemanı kendi eko sistemi vardır ,kendi eğitim müfredatı kendi kalifikasyonu kendi tarzında yetiştirilmiş uzmanları çalışanları en önemlisi kendi doneleri vardır. siz politikacılar,bırakın sektör işini yapsın reklamını yapsın en iyisini onlar bilirler oradan ekmek kazanıyorlar kendi ticari ağları var.kendi organizasyonları fikir adamları var her şeyleri varken. bi durun ben hallederim anlayışındaki siyasetçiler kaş yaparken göz çıkarıyorsunuz.Sizin yapabilecekleriniz elbette var ama talep edildiğinde vede eksik hissedildiğinde. 
sample pictures


Fuarda dikkat çeken bir konuda tanıdıkların ziyaretiydi

Fuarda Düzce ve Akçakoca standlarını gezenlerin sadece tanıdık simalar olmasıda ayrı bir durumdu.Standlarda ürün yoktu diyemeyiz ama vardı demekte biraz abartılı olur. Düzce üretimi kolonya,yerel ot ve yemekler kitapçığı,Konuralp amfi tiyatro maketi vardı.Akçakoca'ya dair çok az şey vardı.O güzelim dağ köylerinden bir tanıtım, karadenizin hırçın sularından bir gösterim, tarih anlatan brifing veren kimse,nede bir iş fırsatı arayan turizmci yoktu. en önemlisi akçakocanın şairleri bile baştan çıkaran kumsalı,dalgaların dövdüğü esrarlı kayalıkları,anlatan olağan üstü bir tanıtım olmadı.Her şey sıradan ve günü kurtarmak gibiydi biraz.yada profesyonelce bulmadım diyelim. 
sample pictures


Keşke yerel politikacılarımız alın siz yapın deseler de...

bu kadar eleştiriye karşı politikacılarımız madem beğenmediniz alın seneye siz yapın deseler.En birincisi şehirde bir sempozyum düzenlemekle işe başlardık. sonra açık hava konuşmaları ile amfi tiyatrolarda söyleşiler yapardık.ortaya az çok fikir çıkardı hem onları değerlendirmeye alır hemde reklam sektöründen destek arayışına girerdik,reklam sektörü işin yüzde 50 si demektir..sonra tarih öğretmenlerimizden yerel tarihi özetlemelerini rica eder yerel basında makaleler ile desteklerdik.fotoğraf turizmi için hemen çalışmalara başlardık.akar su dağ deniz sporlarını derhal aktif ederdik.bunların video ve fotoğraflarından oluşan tanıtım filmlerini hem yerel basında hemde ulusal reklam alanlarında gösterirdik. reklam pazarlamacılarıyla çalışır büyük şehirlerdeki 15 günlük tatilcilere ulaşırdık. 

Fuar zamanı geldiğinde üç şişe kolonya bir ot yemekleri kitapçığından daha fazlasıyla katılım sağlardık. 
sample pictures


Turizm Fuarına,turizm sektörünün çalışanları,uzmanları ve turizm kurumlarının yöneticilerinin katılması beklenirdi.
Örneğin kentinizin reklam sektöründe faaliyet gösteren firmalar bu fuara gözlem amaçlı katılması gerekirdi kentin turizm kolunda görevli en az bir reklamcının olması demek fuara katılım sağlayan tüm katılımcıların reklam yönünü algılayıp kentin tanıtımını kime neye göre yapılabilirliğini en başta kent turizm organizasyonuna iletmesi kendi üzerine düşen reklam hizmetini vermesi beklenir. 

Kentin seyehat şirketlerinden bir temsilcisi de turizm kolunda/ekibinde bulunmuş olsaydı fuara katılan seyehat ve turizm acentalarının ihtiyaçlarını yerel bazda belirleyebilir bu konuda fikir üretme gereksinimini karşılamış olurdu. 

kentin tarihini bilen birinin ,tarihi güzellikleri tanıtırken örneğin ceneviz kalesini,amfi tiyatromuzu bir yerel tarihçi daha doyurucu anlatacaktır ki fuarı gezen insanlara 30 dakikalık birifingler vermesi çok şey kazandırırdı. 

yerel turizm acentalarından en az biri katılım sağlamış olsaydı kente turist getirmek bakımından diğer katılımcıların fikirlerini uygulamalarını stratejilerini anlayıp kentimize uyarlamak yeni fikirler geliştirmek açısından yararlı olurdu. 
sample pictures


Yerel işletmeleri destekleyip onları tanıtmak daha yararlı olabilir.

Turizm tanıtım organizasyonlarına Kurum bazında katılım sağlarken ayrı kulvardan özel sektöründe koşmasını sağlamak lazım.Otel işletmecilerimiz restoranlarımız,doğa sporları organizasyonlarımız köy ürünleri ve gezi yerlerimizin yetkilileri ile turizm çalışma grubu kurulması çok daha güçlü çıkış yapmamızı sağlardı.ama siyasetçilerimizin olağan üstü emekleri gölgede kalırdı o vakit. 
sample pictures


Harikalar Dünyası kadar zengin Düzce ve bir marka olan Akçakoca'yı çok daha iyi tanıtmak gerekli.
Akçakoca başlı başına bir markadır,Düzce ise saklı güzelliklerin zenginliğini turizm manasında henüz ortaya çıkaramamış bir kent. sektörün kendi uzmanlarının tanıtım işini ele alması gerekir.Nedir? insanlarınıza güvensizliğiniz..kusura bakmayınız ama bu işleri sektörden ekmek kazanma telaşında olanlara,okulunu okuyup turizmci olanlara bıraksanız çok daha hızlı ve kaliteli yol alacağız. 

yirmili yaşlarında insanların yapabileceği şeyleri küçümsemeyiniz,öyle güzel yaparlarki şapka çıkarırsınız,turizm konusunda okullarımızda,otellerimizde ,işletmelerimizde yetiştirdiğimiz o kadar çok genç turizmcimiz var ki hepsi birer enerji jeneratörü onların bu enerjisinin farkına varın. 

Siz böyle yapınca kurumsal başarı gelmiyor,kurumsal hafıza oluşmuyor,turizm kurumlarımız profesyonelleşmiyor,siyasi otoriteden bağımsız olamıyorlar olamayınca proje geliştirilemiyor,turisti siyasetçi getirirse sadece para gelir.ama sektörün kendi adamı getirirse paradan fazlası gelir.emin olun ülkenin her turistik objesi sonraki yeni jenerasyon turiste kalıtılır.turizmi turizmcinin kendi adamı anlatırsa emin olun kalıcı bir trafik meydana gelir. 

Turizmcinin duayeni tecrübesini ortaya koyarsa, okulunu okumuş gençleri yeni trendleri değerlendirerek eski alışkanlıklara yeni şeyler ekleyerek cesurca planlamalar yaparlarsa turizm konusunda önce kentimiz sonra ülkemiz büyük bir hareket, dünya çapında bir akım yaratır.Turizme en çok zararı oy avcısı bencil siyasetçiler vurmaktadır siz onlardan değilsiniz bundan sonrada umarımki olmayınız. Turizmcilerimiz ise, siyasetçilerin peşlerinden koşmak yerine siyaseti bırakıp kendi sahalarına dönmeliler.kendi çarelerini üretmeliler,birlik meydana getirip fiyat-hizmet dengesini gözeten anlayışa yönelmeliler.Yerel turizmciye zarar veren rekabet yerine turiste de cazip gelecek işletmeciyide üzmeyecek dengeler üzerine ticari stratejileri hep birlikte inşaa etmeliler. 
sample picturessample pictures


Düzce Belediye Başkanı Sayın Mehmet KELEŞ,
Akçakoca Belediye Başkanı Sayın Cüneyt YEMENİCİ,
Beylere EMITT 2017 Turizm Fuarında Düzce'mizi Temsil Ettikleri ve Kişisel Emekleri Sebebi ile Teşekkür Ederiz.
Diğer emeği geçenlere ,çalışmalara katılanlara ayrıca teşekkür ederiz.

Bizler inandıklarımızı ifade etmeye çalıştık umarım kızmadınız.
DUZCEINFO.ORG 


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

08.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef