Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Olta Balıkçılığındaki Tehlike

Yazar by Murat SOYLUOGLU / followers count 217
11.3.2018 00:00:00
 1

Olta Balıkçılığındaki TehlikeOlta balıkçılığı size ilk başta tehlikesiz bir şey gibi gelebilir.Oltacılar balık neslini nasıl tehdit edebilirki diyebilir hatta bu sadece bir hobi diyebilirsiniz.Oysa biraz matematik ile gerçeği fark edeceksiniz.
Çok Sayıdaki Oltacılar Bir Günde Tonlarca Balık Yakalarlar.

Oltacıların yakaladığı balığın kilosunu tahmin etmek zor olabilir ama tahmin etmediğimiz kadar da az değildir.Örneğin bir Galata köprüsünde sıra sıra dizilmiş 200 oltacının sayısı hiç de abartılı değildir yada karaköy sahilindeki balıkçıların her an sayısının 50 civarında olması da abartılı değildir.Haliç, unkapanı,üsküdar ,beykoz,sarıyer sahillerinde her an ortalama 500 civarında balıkçı var diyelim ,sarayburnu,zeytinburnu,küçük çekmece,büyük çekmece sahillerinde anlık 300 balııkçı var diyelim,akarsular,kayıkçılarıda katalım ve bunları hepsi sadece olta balıkçısıdır istanbul sularında aynı anda en az 1000 olta balıkçısı balık tutuyor dersek bu hesaplarla hiçde hayal ürünü gelmeyecektir..

Oltacılar Gün içinde hiç yoksa 3 ton balık tutarlar.

Yukarıdaki hesapla Oltayla balık tutanlar en basit hesapla bir günde 3 ton balık tutuyorlar diyebiliriz sanırım.bunların her birinin sadece 1-3 kg balık tuttuğunu hesapladık..bunu aylık yıllık hesaplarsanız olta balıkçılığının hiç de az tüketim sayısına sahip olmadığı gerçeğini göreceksiniz.
Bir tehlikede Küçük akarsuları tehdit eden kurşun zehirlenmesidir.
sample pictures


Olta balıkçılarının sayısının bir gün içindeki sayısını kabaca tahmin edebiliyoruz artık.şimdide bu oltalarda kullanılan kurşun ağırlıkların suya bıraktığı zehiri bir düşünün.suyun içinde takılı kalan oltaların kurşunlarını toplayıp satanlar bile var. bu kurşunlar sürekli suda kalıyor ve suyu zehirliyorlar.belediyeler,orman işleri,su işleri bu kurşun oranlarını bilmek zorundadırlar.
Dağlardaki küçük derelerde balıklar tükeniyor.
Dağlardaki derelerde bulunan balıklar az sayıda yetişirler oradaki tehlike daha büyük oltayla değil genellikle el ile tutulan balıkların balıkçı sayısına oranla sadece bir iki ay içinde o sezondaki popülasyon tamamen tüketiliyor.
Balık ile beslenen canlılarda tehlikede
Balık avlayarak beslenen tek canlı insan değil ve o canlılarda balıkları daha kolay bulabilecekleri yerlere çekiliyorlar.Ama balıkçılarda aynı şekilde oraları keşfedip tüketiyorlar.Balık tutmak ülke genelinde bir hobi den çok katliama dönüşüyor.kontrollü balıkçılığa evet ama yok etmeye hayır..
Her balıkçı belgelendirilmeli.
Her balıkçı belgelendirilmeli ve tutacağı balık kotayla sınırlandırılmalı. oltacıların tuttuğu balık denizlerimizde tehlike üretmez ama akarsularda durum tehlike sinyalleri vermeye başlayalı çok oldu.Ağ balıkçılığı akarsular için çok daha büyük bir tehlikedir. Olta balıkçılığındaki tehlikenin aslı,bir iki balık yakalayıp hobi veya yiyecek miktarınca tutmaktan öteye geçtiği için tehlikeli.Aynı oranda balık üremediği için tehlikeli. Bu sebeple hem balıkçıların hemde devletin birlikte balıkçılık yapması gerekir.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

13.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef