Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Şehirdeki Sanat Eserleri

Yazar by Murat SOYLUOGLU / followers count 234
9.3.2018 00:00:00
 1

Şehirdeki Sanat Eserleri 

Sanat eserleri şehirleri süslemekte kullanılmaya çalışıldığında ortaya garipsi bir durum çıkar. çünkü,sanat eserleri eğitim seviyesi,kültür düzeyi,algılama bakımından farklılık gösteren kitleler açısından, içsel yorumlamada karmaşık algılara sebep olurlar. örneğin,Taksim Cumhuriyet Anıtı herkeste aynı yoruma sebep olur çünkü bir sanat eseri olarak değil, bir anıt olarak inşa edilmiş ve verdiği mesaj direkt olarak anlaşılması için tasarlanmıştır.

Oysa Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesinin arka bahçesindeki gemi heykeli ise bakan her kişiye farklı şeyler ifade edebilir ve ne amaçla yapıldığı merak uyandırır.çünkü verdiği mesaj sanatsal manada gizlidir. Cumhuriyet döneminde yerel idarelerin yörüngelerinde bulunan bir çok sanat camiasından kimseler veya, sanatsal yapılardan hoşlanan idareciler sayesinde şehirlerin muhtelif yerlerine konulan sanat eserleri heykeller, olağan üstü şeyler olmamasının yanında verdikleri mesaj gereği anlam kazanmışlardır..bu eserler tasarlanırlar iken bir mesaj hedefi ile tasarlanmaktadırlar sanat olarak değil.

son dönemlerde ise hükumetin yörüngesindeki sanatsal kısırlık çeken üretkenlikte yeteneksiz, güzelden ne anladığı tartışmalı,bir çok kimse, konjonktürel idareciler üzerindeki siyasal etkilerini kullanarak sanat alanını bir siyasi akımın elinden alıp başka bir siyasi akımın lehine değiştirme fikriyle şehirlerin her yanına sanatsal facialarını saçmaktalar.. 
iktidar sofrasında yer bulmuş,sanat dan anlamayan sanat adamları,güzelin ne olduğuna karar veremeyecek sanat eseri üreticileri sanatı sektörleştirerek ilk aşamada çağdaş sanatçıları egale etmek ikinci aşamada ise sanat-fikir olgusuna hücum ederek oraya yerleşmek hedefi ile ürettikleri saçma sapan şeyleri sanat eseri olarak sunmaları o kadar ileri gitmiştir ki artık filmlerde oynatılan robot,araba,terlik gibi materyallerin kötü kopyalarını yaparak şehirlerin orasına burasına saçmaya başladılar.. 

elbette ücret...kim ödüyor acaba? Hoşçakalın..


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

07.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef