Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Füze Savunma Sistemleri ve Türkiye

Yazar by Murat SOYLUOGLU / followers count 147
25.6.2018 13:16:46
 1

Füze Savunma Sistemleri ve Türkiye

Türkiye hava savunmasını ancak kendi imkanları ile gerçekleştirdiği takdirde başarılı olabilir. Kendisi üretiği sistemleri kullandığında süreklilik ve namlu sayısı bakımından güvenli bir sisteme sahip olabilir. Başkasından satın aldığınız sistemlerin adet bakımından yetersizliği ve atım yaptıktan sonra tekrar devreye alınmasınde problemler vardır.

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; birinci körfez savaşında Saddam Hüseyin'in üzerine bir anda 2000 Tomahawk ve Cruise füzesi fırlattılar bunların 1900'den fazları isabetli atışlardı. Eğer Irak'dan daha fazla güce sahip, saha stratejik hedeflere veya daha fazla riskli hedeflere sahip bir ülkeye bundan çok daha fazlasını fırlatırlar.

Bir ülkenin sahip olduğu savunma sistemlerinin tümünü bilecek durumdalar çünkü onlardan satın alıyorsunuz yada bir kısmını onlardan tedarik ediyorsunuz bu bir kaöç ülke haricindeki tüm ülkeler için geçerli bir durumdur. BU yüzden savaşa tutuştuklarında karşıdaki ülkenin savunma sistemleri hakkında fikirleri oluyor ve ona göre ateş açıyorlar.

Demektirki sizin hava savunma sistemlerinizin sayısı biliniyor nerelerde oldukları biliniyor çünkü satın alıyorsunuz ve satın aldığınız ülke bunu kendi envanterine işlemek zorunda ayrıca uydu görüntüleri ile zaten her an takip ediyorlar bu günün imkanlarıyla her karışı biliyor haldeler dolayısı ile sizin füze savunma sisteminizin kapasitesini biliyor durumdalar.

Ayrıca siz yirmi adet otuz yada yüz adet füze savunma sistemi yani S-400 veya Patriot aldınız diyelim Saddama aynı anda 2000 füze fırlatanlar daha fazlasınıda fırlatabilirler bu oranlara bakarsak satın alma ile bu savunmayı yapmak imkansız. Local olarak yani en mühim yerleri ilk anda korumak ve zaman kazanmak açısından olabilir ama ikinci saldırıda boşalmış olan kovanlar yeniden doldurulamadığı için artık tamamen savunmasız oalcaksınız demektir.

Bu durum her ülke için aynıdır evet onlarda savunma sistemi satın alırlar sizde almalısınız ama tamamen buna güvenmek yerine ilk anda bir kaç notayı korumak ve o anı geçiştirmek amaçlı yaklaşım göstermelisiniz. Ama kendiniz üretebiliyorsanız barış zamanında sayısız miktarda üretir düşmandan gizleyerek konuşlandırırsanız zor anlarınızda işinize daha çok yararlar ama bir silahı yaptık bizi korur gibi garanti durumuda yoktur karşınızdaki düşman da zekib ir yaratıktır.

Burada yapılması gereke şey ülkenizin insanları nitelikli zeki üetken bireyler olacaklar her türlü silahı üretebiliyor olacaksınız bunu yaparkende sivil olarak mücadeleye devam edeceksiniz yani ilaç ,bilim gibi stratejik üretimlerde yaparak onlarıda gerektiğinde argüman olarak kullanabşileceksiniz.Unutmayalım ki askerlerinizin eline nasıl ve ne tür imkanlar verirseniz aynı oranda başarı elde edersiniz.
Güçlü bir ordu ancak arkasında güçlü bir siyasi ve sivil hatlar varsa mümkündür.Tek başına silah gücü asker sayısı yeni dünyada çok bir anlam ifade etmiyor. 


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

08.12.2019
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef