Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Salvador Dali ispanyol Ressam

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 111
 >
Salvador DALİ

Salvador Dali (1904-1989) Sürrealist ressam (heykeltraş,fotoraf ve film ile de ilgilenmiştir) Kendisini her ne kadar arap kökenli olarak belirtmiş olsa da o resmi olarak ispanyol idi.

Aslında Dali, çevresini usandırmakla ünlü biriydi. Çekilmez katlanılmaz davranışları ile adından söz ettirmiştir bir anlamda Dali'nin eserlerinin çok merak edilmesini bu kötü şöhretine bağlı olduğunu söyleyenler de vardır. Salvador Dali'yi tek kelime ile ifade etmek isteseydim tuhaf derdim ardından hemen eklerdim tuhaflığı rol gereği bilerek tuhaf görünmeye çalşıyor derdim. Salvador Dali bence ilgi çekmek için tuhaflıklar yapıyordu sonrasında ilgiyi eserlerine odaklıyordu.Elbetteki bu benim fikrim..

Salvador Dali ismini bile tuhaf şekilde almıştır. Ölen ağabeyi Salvador'un ölümünü ailesi resmen trawma haline dönüştürmüştü. ikinci çocukları da erkek olunca ona ölen çocuğun ismini koydular Salvador Dali ölen ilk çocuğun devamı olarak görüldü ve aile onu ilk çocuğa benzetmeye çalıştı denilebilir adeta ilk Salvador'a benzemesi için ellerinden geleni yapmışlar. Sonunda 'ben ve ağabeyim iki su damlası kadar birbirimize benziyoruz,fakat yansımalarımız farklı,o benim ilk versiyonum olarak tasarlanmıştı' şeklinde yaptığı açıklama belkide gerçeği vurguluyordu. Bu sözün anlamını hiç dile getirmedi.

Dali ailesindeki ikinci tuhaflık ise Salvador'un annesi ölünce babası baldızı yani Salvador'un teyzesi ile evlendi. Salvador ilk sergisini 1919'da doğduğu şehir Figueres'in Belediye Tiyatrosu'nda açtı. 1922'de Madrid'e taşındıktan sonra dadaizm ve kübizm eserlerine yansımaya başladı. Elbette size Salvador Dali'nin bütün yaşamını aktaramam bunun için biyografisini yazmam gerekir. Ama bir kaç şeyden söz edebilirim mesela anarşist gösterilere katılıp tutuklandı bir süre göz altında kaldı. Disiplinsizlik sebebi ile okuldan atıldı ama daha sonra tekrar okula döndü ve açtığı sergi ile hayranlık uyandırdı.

1926'da Paris'e gitti ve hayran olduğu Pablo Picasso ile tanıştılar fakat Paris'den döndüğünde okuldan tamamen atıldı. kısa süre sonra askere alındı.Döndüğünde Sanat Karşıtı Katalan Manifesto'sunu yazdı. Arkadşaı Luis Buñuel ile 1922'de çektikleri Bir Endülüs Köpeği isimli  kısa film ile büyük şöhret kazandılar. Tanıştığı Paul Éluard'ın karısına aşık oldu ve onunla bir şekilde evlenmeyi başardı da.Evliliğin ardından Amerika'da sansasyon yaratan sergisini açtı. Tuhaflıklarının belkide en çok bilineni, Londara'da bir segi sonrası açıklama yapmak için kürsüye eski model bir dalgıç kıyafetiyle çıkması olmuştur.

ispanya'ya yerleşti. Karısı öldükten sonra içe kapanık bir yaşam süren Dali karısı Gala'nın öldüğü Púbol kalesine yerleştikten bir süre sonra ispanya kralı Juan Carlos tarafından Púbol Markisi ilan edildi. Doğduğu şehirde açtığı ilk sergiye ev sahipliği yapmış olan belediye tiyatrosunun kendi adına müze olarak tahsis edilmesi sonrası büyük emek harcayarak savaşta zarar görmüş binayı müzeye çevirdi. Dali deyince ilk akla gelen eseri Beleğin Azmi'dir. Politik görüşü konusuna hiç girmeyeceğim çünkü tuhaflıkları o konuda da devam etmiştir.

Yazımın bir yerlerinde dediğim gibi Salvador Dali'nin hakkında ne kadar yazarsam yazayım yine de büyük eksiklikler kalacaktır. Öyle tuhaf bir adamın büyük bir şöhreti yakalaması okulda dikiş tutturamamış olmasına rağmen Bilime merak salmış hatta DNA sarmalını bir kaç tablosunda kullanmıştır. Aynı şekilde Hiroşima'ya atılan nükleer bomba dolayısı ile nükleer patlama ve atom parçalanması konularından etkilenerek bazı tablolarına ilham kaynağı olmuşlardır.Comment Side Created by Aramis
unicef